Pod koniec czerwca w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się IX Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która w hodowli bydła była spektaklem jednego aktora. Wszystkie czempionaty trafiły do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach. To już druga z rzędu wystawa, gdy tak się dzieje. W ubiegłym roku wszystkie czempionaty dla bydła przypadły w Minikowie także krowom osięcińskim. Inni hodowcy, choć przywożą na wystawy nie mniej piękne krowy, nie są w stanie przełamać tej hegemonii. – Gdy na ring wchodzą krowy osięcińskie, to już koniec – można było usłyszeć na tegorocznej wystawie w Minikowie.

A spotkało się tam bydło z renomowanych ośrodków hodowlanych. Wystarczy wymienić oprócz Osięcin Ośrodek Hodowli Zarodowej w Chodeczku, Stadninę Koni w Dobrzyniewie i Nowych Jankowicach czy Gospodarstwo Rolne w Komorowie. Wszystkie te hodowle mają już na koncie sukcesy na różnych wystawach, ale mogą tylko bić brawo, gdy na ring wyjdą krowy z Osięcin. I są to brawa szczere, bo mimo ogromnych, ale zdrowych ambicji, z jakich znani są hodowcy, potrafią docenić pracę innych. A efekty tej pracy najlepiej widać właśnie na ringu wystawowym.

Zaczęło się od jałówek w wieku 13–15 miesięcy. Sędzia główny Roman Januszewski, jeden z naszych najlepszych specjalistów od oceny pokroju bydła mlecznego, zwracał uwagę na harmonię budowy, wyrostowość i ruch, bo w tej grupie zwierząt nie ma tego, co najważniejsze – wymienia, decydującego w połowie o ocenie pokroju bydła mlecznego. I właśnie za doskonały ruch, jakość kośćca i ustawienie żeber wybrał na czempionkę jałówkę Tamę 66 z Osięcin. To córka buhaja ToyStory wywodzącego się z linii słynnego buhaja amerykańskiego Marshalla. Następną wycenianą w Minikowie grupą były jałówki cielne. Już większe, z widocznym przygotowaniem do laktacji, co pozwala sędziemu na wzięcie pod uwagę przy ocenie większej liczby cech. Cechy te znowu wskazały na osięcińską jałówkę Biedkę 29, córkę Iluzjona, który jest synem Inquirera, potomka słynnego amerykańskiego buhaja Juror. Buhaje te przekazują córkom zarówno doskonałe cechy mleczne, jak i pokrojowe.