Do najczęstszych przyczyn konieczności powtarzania zabiegu inseminacji można zaliczyć:

  • Błędnie wyznaczony termin inseminacji – często unasienianie mija się z optymalnym dla tego zabiegu czasem, jest ono wykonywane zbyt wcześnie lub zbyt późno.
  • Nieprawidłowa technika inseminacji oraz niewłaściwe przechowywanie i przygotowywanie nasienia – należy zwrócić uwagę, czy inseminator obsługujący stado poprawnie przechowuje nasienie oraz czy rozmraża je w odpowiedniej temperaturze.
  • Występowanie stanów zapalnych macicy – często pojawiające się stany zapalne macicy po zatrzymaniu łożyska, czy trudnym porodzie eliminują możliwość skutecznego unasienienia. Stan zdrowotny całego organizmu, a w szczególności narządów rozrodczych sztuk przeznaczonych do inseminacji musi być bez zarzutu.
  • Występowanie schorzeń – w przypadku występowania schorzeń wywołanych przez patogeny chorobotwórcze (subkliniczne stany zapalne mastitis, wibroza i rzęsistkowica w kryciu naturalnym, leptospiroza i haemophilus, wirusy IBR/IPV, BVD/MD i inne), zdolności rozrodcze organizmu ulegają znacznemu osłabieniu.
  • Wysoki poziom związków toksycznych w organizmie krowy: ciała ketonowe, mikotoksyny, mocznik i endotoksyny. Wysoki poziom tych składników świadczy o niepoprawnym żywieniu. Hodowcy w ocenie żywienia kierują się głównie składem chemicznym mleka. Jednak jedynie połączenie wyników analizy mleka i krwi daje pełen obraz diagnostyczny.
  • Śmierć zarodkowa  - jest to zjawisko występujące na różnych etapach ciąży. Przyczyny są bardzo zróżnicowane: nadmierne otłuszczenie, gwałtowny spadek kondycji, stres cieplny itp. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji istotne jest, by jak najwcześniej się o tym dowiedzieć. Dlatego niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka ciąży, możliwa u krów od ok. 30 dnia po kryciu.

Przyczyny można by jeszcze długo wymieniać, jednak ponawiając pytanie: kto zawinił? -trzeba  stanąć w obronie mlecznic, od których często wymaga się więcej, niż są w stanie dokonać, tym bardziej, że niejednokrotnie wymagania te nie idą w parze z odpowiednią dbałością o zwierzęta.

Wiele przyczyn omawianego zjawiska wynika z błędów żywieniowych, a tu usprawiedliwienie znaleźć trudno. Stawiając więc wymagania w postaci wysokiej produkcji przy jednocześnie dobrej reprodukcji, należy najpierw sprostać wymaganiom środowiskowym jakie stawiają krowy najpopularniejszej w Polsce rasy HF.

Podobał się artykuł? Podziel się!