PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Preparaty mlekozastępcze wpływają na rozwój cieląt

Autor: farmer.pl

Dodano: 27-02-2012 10:11

Tagi:

Na rynku istnieje wiele rodzajów preparatów mlekozastępczych, które różnią się od siebie zawartością składników pokarmowych, ich koncentracją i składem surowcowym. Jednakże wspólnym zadaniem wszystkich z nich jest wpływanie na prawidłowy rozwój cieląt i wspomaganie profilaktyki przeciwbiegunkowej.- Dobry preparat mlekozastępczy powinien zawierać wszelkie niezbędne i wartościowe składniki pokarmowe, witaminy oraz mikroelementy, niezbędne do zapewnienia właściwego rozwoju cielęcia. Ponadto, preparat powinien zawierać białko o wysokiej wartości biologicznej, laktozę oraz być łatwostrawny - podkreśla Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska.

Firma Provimi posiada m.in. w swojej ofercie preparat mlekozastępczy dla cieląt Mlekotek Len - produkt z dodatkiem siemienia lnianego, który pozytywnie wpływa na proces trawienia i działa profilaktycznie przeciw biegunce u cieląt.

Jak stosować te preparat? Stosuje się je od 4 dnia życia, zaraz po okresie odpajania siarą, która dostarcza organizmowi zwierzęcia, niezbędnych do rozwoju układu odpornościowego immunoglobulin. - Należy zwrócić uwagę, że nowo narodzone cielę ma dobrze rozwinięty tylko trawieniec, dlatego dalszy rozwój przewodu pokarmowego uzależniony jest od jakości podawanych preparatów, ich ilości i okresu odpajania, połączonego z wprowadzaniem pasz treściwych, a na końcu objętościowych. Istotne jest to, aby preparat mlekozastępczy został dobrze rozpuszczony - zaznacza Marcin Goździela.

Przygotowując preparat Mlekotek, należy go rozpuścić w 4 litrach wody o temperaturze 55 stopni C, następnie po całkowitym rozpuszczeniu dodać kolejne 3 litry wody i podać cielęciu pójło o temp. 40 stopni C. Wskazane jest zachowanie proporcji preparatu do wody 1:7, co pozwoli na łatwe rozpuszczenie preparatu w wodzie i dobrą przyswajalność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • walezy 2012-02-27 11:42:52
    Kilogram preparatu mleko zastępczego kosztuje 7 zł i zawiera 100 % Suchej masy /mleko krowie zawiera około 12,5 % s.m. więc na kilogram s.m. potrzeba 8 litrów mleka więc 8x 95gr=7.6 zł więc mleko wychodzi o 60 gr drożej z tym że jak policzyć koszty energii podgrzewania wody czas na rozrabianie to wyjdzie tyle samo co preparaty mlekozastępcze .Każdy rolnik wie jaki efekt jest po mleku a jaki po środku zastępczym więc chyba jest duży plus na naturalne żywienie .
  • śląskie 2012-02-27 11:09:53
    woreczek 20kg takiego byle jakiego preparatu kosztuje 135zł.a to już nie jest ten sam co np.rok czy dwa lata temu ten jest bardziej oszukany po trzech tygodniach ciele ledwie stoi na nogach,natomiast na mleku od krowy po trzech tygodniach ciele ma 78kg.za mleko mleczarnia płaci za kl.extra i przy zawartości tłuszczu 4,20 około 0,95gr za litr .więc tylko frajer kupi wasz preparat no chyba że miastowym wsunąć.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!