- Z danych za pierwszy kwartał wynika, że średnie ceny mleka płacone w skupie będą nawet wyższe niż w 2007 roku. Cena mleka surowego powinna pod koniec roku oscylować w granicach 1,10 - 1,15 zł za litr. Obecnie średnia cena mleka wynosi 1,18 zł, a w 2007 roku, do którego powinniśmy odnosić wszelkie porównania, wynosiła 0,98 zł za litr - mówił podczas spotkania w siedzibie Związku Waldemar Broś.

Z przedstawionych danych wynika, że najlepsza sytuacja producentów mleka jest w województwach mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz w wielkopolskim.

Prezes KZSM podkreślał, że w ubiegłym roku Polska wykorzystała zaledwie 95 proc. kwoty mlecznej.

 - Stopień wykorzystania kwoty wskazuje kierunki rozwoju mleczarstwa w naszym kraju, a także gdzie są zasoby mleka i duży potencjał wzrostu. Chcę podkreślić, że mimo nie wykorzystania w pełni kwoty jako kraj, to aż jedna trzecia gospodarstw produkujących mleko przekroczyła przyznane im kwoty. To świadczy o silnym potencjale i determinacji rolników - uważa Waldemar Broś.

Z ogólnej liczby 167 tys. gospodarstw produkujących mleko, kwotę przekroczyło aż 56 tys., najwięcej w województwie mazowieckim - 13 tys. oraz w podlaskim - 9 tysięcy.

- Trzeba równocześnie zwrócić uwagę - mówił szef KZSM-u, - że w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, opolskim czy śląskim ubywa mleka i produkcja tam stale się zmniejsza. Podobał się artykuł? Podziel się!