Z problemem „ssania się krów” borykają się najczęściej hodowcy krów mięsnych lub ras o wielokierunkowym użytkowaniu. W populacji krów HF problem ten zdarza się jedynie sporadycznie u pojedynczych sztuk – zupełnie inna sytuacja jest w przypadku krów francuskiej rasy montbeliarde.

Jak tłumaczy Wojciech Respond, który zarządza największą fermą montbeliardów w Polsce problem ssania się krów jest dotkliwy, ale wszystkiemu można zaradzić. U krów tej rasy zjawisko ssania jednej krowy przez drugą to żadne zaskoczenie, co więcej „sprytniejsze” krowy potrafią ssać same siebie. Dlatego też niezbędnym wyposażeniem naszej fermy są nosowe kółka z kolcami, które zapobiegają występowaniu tego zjawiska.

W początkowym okresie odchowu ssanie jest jak najbardziej zjawiskiem korzystnym – cielęta są pojone siarą i preparatem mlekozastępczym, a ssanie jest odruchem naturalnym. W późniejszych okresach odchowu jałowic czy końcowym okresie produkcyjnym krów odruch ten (nadal naturalny) jest niekorzystny z punktu widzenia hodowcy, który mleko musi sprzedać do punktu skupu.

- Na naszej fermie obligatoryjnie zakładamy kółka nosowe z kolcami jałówkom, które przechodzą do grupy jałowic do zacielenia. Po tym okresie w wielu przypadkach zwierzęta nie powracają do zachowań związanych z ssaniem – jednak wiele krów również musi posiadać takie kółka w okresie laktacji, nawet jeśli są to laktacje późniejsze. Zdarzają się również sztuki, można by powiedzieć sprytniejsze, dla których jedno kółko jest niewystarczające i nadal próbują ssać inne krowy, a czasem nawet potrafią ssać mleko ze swojego wymienia. Takim sztukom zakładamy dwa kółka i jak dotychczas rozwiązanie to się sprawdza – tłumaczy Respond.

Na rynku są dostępne różne rozwiązania kółek z kolcami, które uniemożliwiają ssanie się krów. Możliwe jest wykorzystanie metalowych lub plastykowych urządzeń. Jednak w opinii użytkownika, lepszym rozwiązaniem jest tworzywo sztuczne. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i tańsze (jedno kółko to wydatek rzędu 5-7 zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!