Wiele osób twierdzi, że w Polsce produkowana jest jedynie wołowina niskiej jakości i dlatego sektor nie może się rozwijać. Jest to jednak nieprawdą. Pomimo małego pogłowia czystorasowego bydła mięsnego, produkujemy dobrą wołowinę. Polscy rolnicy bowiem coraz lepiej radzą sobie z produkcją żywca wołowego z mieszańców międzyrasowych. Niestety brak w naszym kraju metod oceny jakości, które pozwalałyby zarówno producentom jak i przetwórcom uświadomić sobie z jakim materiałem mają do czynienia. 

-Polscy rolnicy potrafią wyprodukować żywiec wołowy bardzo wysokiej jakości. Czasami produkują taką wołowinę, niestety o tym nie wiedząc. Co ciekawe również przemysł nie jest świadomy co sprzedaje. Tu trzeba poprawić świadomość i kontrolę, tak aby umieć ocenić co jest niższej, a co wyższej jakości. Pozwoli to na podział surowca na partie jakościowe - mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. 

Podział mięsa na partie jakościowe powala na osiąganie większych zysków ze sprzedaży. Dodatkowo narzędzia oceny jakości mięsa wołowego, pozwoliłyby na gratyfikację producentów za jakość surowca, a nie za ilość jak ma to miejscy przy wycenie EUROP.  

Podobał się artykuł? Podziel się!