PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Program dobrowolnej redukcji mleka jako stały instrument w UE ?

Program dobrowolnej redukcji mleka jako stały instrument w UE ? Według organizacji rolniczych program redukcji wolumenu mleka jest koniecznym narzędziem dla stabilizacji rynku, fot.pixabay

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego głosowała za dobrowolnym programem redukcji wolumenu mleka. Mówi się, że jest to pozytywna informacja dla sektora mleczarskiego, obiecująca bardzo potrzebną stabilność.Program dobrowolnej redukcji produkowanego mleka został pod koniec ubiegłego roku wprowadzony przez UE jako jednorazowy środek i spotkał się z dużym zainteresowaniem producentów w UE.

Według danych KE ok. 48 tys. rolników z całej UE złożyło wnioski o wsparcie z tytułu dobrowolnego ograniczenia produkcji mleka. Ze statystyk instytucji europejskich wynika, że dzięki temu programowi produkcja mleka została zmniejszona o niemal 861 tys. ton.

W największym stopniu program obejmował kraje głównych producentów mleka w UE, takie jak: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia.

Zdaniem Europejskiej Rady ds. Mleka (EMB), dobrowolny program redukcji pozwolił na zatrzymanie szybkiego spadku cen mleka, do poziomu niekiedy poniżej 20 proc. w efekcie stawki uzyskiwane przez producentów zaczęły się poprawiać.

Według EMB, aby środek stał się skutecznym i trwałym rozwiązaniem, proponowany instrument musiałby jednak uwzględnić również ograniczenie produkcji w okresie redukcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!