Krowy mleczne – zwłaszcza rasy holsztyńsko – fryzyjskiej charakteryzują się wybitną produkcją mleka, która w przypadku braku odpowiedniej ilości oraz wysokiej jakości i koncentracji składników pokarmowych paszy odbywać się będzie kosztem zwierzęcia.

Podstawowym zadaniem wlewu dożwaczowego jest pobudzenie pracy żwacza i wzmożenie apetytu krowy, funkcje te zaburzone w okresie okołoporodowym mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń metabolicznych – ketozy, przemieszczenia trawieńca czy zalegania poporodowego.

Pewnym rozwiązaniem zaburzonego apetytu krowy może być wlew dożwaczowy. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów o różnym składzie. Przykładowy obejmuje:  drożdże piwne, siemię lniane, propionian sodu i wapnia, chronione aminokwasy, witaminy i mikroelementy oraz przede wszystkim żywe kultury drożdży Saccharomyces cerevisiae pobudzające pracę żwacza, oraz wznawiające procesy trawienne po porodzie oraz wzmagają apetyt zwierząt.

Preparaty dożwaczowe rozpuszczone w wodzie powinny być podawane za pomocą specjalnych sond bezpośrednio do żwacza. Nie zaleca się pojenia krów tymi preparatami ze względu na niską ich smakowitość i niechętne pobieranie przez zwierzęta. Wlewu za pomocą sond powinni dokonywać hodowcy samodzielnie by nie zwiększać kosztów weterynaryjnych. Obsługa jest prosta, jedynie pierwszy wlew powinien nadzorować lekarz weterynarii. Podobał się artykuł? Podziel się!