Krowy mleczne – zwłaszcza rasy holsztyńsko – fryzyjskiej charakteryzują się wybitną produkcją mleka, która w przypadku braku odpowiedniej ilości oraz wysokiej jakości i koncentracji składników pokarmowych paszy odbywać się będzie kosztem zwierzęcia.

Podstawowym zadaniem wlewu dożwaczowego jest pobudzenie pracy żwacza i wzmożenie apetytu krowy, funkcje te zaburzone w okresie okołoporodowym mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń metabolicznych – ketozy, przemieszczenia trawieńca czy zalegania poporodowego.

Pewnym rozwiązaniem zaburzonego apetytu krowy może być wlew dożwaczowy. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów o różnym składzie. Przykładowy obejmuje:  drożdże piwne, siemię lniane, propionian sodu i wapnia, chronione aminokwasy, witaminy i mikroelementy oraz przede wszystkim żywe kultury drożdży Saccharomyces cerevisiae pobudzające pracę żwacza, oraz wznawiające procesy trawienne po porodzie oraz wzmagają apetyt zwierząt.

Preparaty dożwaczowe rozpuszczone w wodzie powinny być podawane za pomocą specjalnych sond bezpośrednio do żwacza. Nie zaleca się pojenia krów tymi preparatami ze względu na niską ich smakowitość i niechętne pobieranie przez zwierzęta. Wlewu za pomocą sond powinni dokonywać hodowcy samodzielnie by nie zwiększać kosztów weterynaryjnych. Obsługa jest prosta, jedynie pierwszy wlew powinien nadzorować lekarz weterynarii.