PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Protesty rolników

Po Niemczech i krajach Europy Zachodniej protesty producentów mleka przeniosły się na Łotwę. Tamtejsi farmerzy nie są zadowoleni z niskich cen skupu mleka.Łotewscy rolnicy rozdawali mleko za darmo Rydze, protestując w ten sposób przeciw niskim cenom skupu. Rolnicy uważają, że przegrywają konkurencję z farmerami ze starej UE, gdyż ich subsydia, które otrzymują są kilkakrotnie niższe.

Rolnicy zarzucają rządowi łotewskiemu, że nie dba o ich interesy, a warunki na jakich funkcjonują w ramach Unii Europejskiej są dla nich krzywdzące i gorsze od tych jakie mają rolnicy w Europie Zach.

Organizatorem protestów na Łotwie jest Unia Producentów Mleka.

Komisja Europejska zwiększa kwoty mleczne dla państw członkowskich UE, co w konsekwencji ma doprowadzić do ich zniesienia w roku 2014. Zwiększanie kwot produkcyjnych na mleko jest nazywane „miękkim lądowaniem” przed pełna liberalizacją tego rynku za ponad 6 lat.

Z takiego obrotu sprawy są niezadowoleni nie tylko rolnicy w krajach bałtyckich, ale także w Europie Zach. We Francji porozumienie między francuskimi producentami mleka a mleczarniami, zawarte w 1997 r. z aprobatą ówczesnego rządu, dotyczące jednolitej ceny skupu, należy już do przeszłości. Generalna Dyrekcja ds. Konkurencji, Ochrony Konsumentów i Kontroli Produktów Spożywczych (DGCCRF) w obrębie Ministerstwa Gospodarki zażądała od międzybranżowej organizacji mleczarskiej CNIEL natychmiastowego przerwania zalecania jednolitych cen.

Władze CNIEL musiały się na to zgodzić, wyrażając jednocześnie zdumienie, że to krajowe organa, a nie np. Komisja Europejska, zmuszają je do zaprzestania wspierania mleczarstwa.

Okazywało się ono dotychczas skuteczne także dla konsumentów - detaliczne ceny nabiału wzrosły we Francji w mniejszym stopniu niż w większości państw Wspólnoty.

Porozumienie oznaczało dostosowanie ceny skupu - niekiedy także w dół – między naczelnymi organizacjami producentów i przetwórców, tak spółdzielczych, jak i prywatnych.

W Polsce także obserwuje się powolny spadek cen skupu mleka. Wiele spółdzielni obniżyło je ostatnio o kilkanaście groszy. Obecnie średnia cena jaką otrzymują rolnicy w Polsce za mleko wynosi niewiele ponad złotówkę. Wiele podmiotów informuje, że to nie koniec spadków cen skupu.

Źródło: farmer.pl; FAMMU/FAPA na podst. ZMP

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!