W wielu gospodarstwach ciągle najpowszechniejszym sposobem przechowywania kiszonki z kukurydzy jest pryzma. Wynika to m.in. z faktu, iż jest to najtańsza forma przechowywania kiszonki. Wybudowanie betonowego silosu przejazdowego wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, których ponoszenie przy aktualnie spadającej cenie mleka pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Decydując się na magazynowanie kiszonki z kukurydzy w pryzmie, należy wcześniej zaplanować jej wymiary. Bardzo ważną kwestią jest bowiem dopasowanie wielkości pryzmy do potrzeb danego gospodarstwa. Częstym błędem jest tworzenie zbyt szerokich lub wysokich kopców. W konsekwencji wybierana ściana bardzo wolno się przesuwa, czego efektem jest psucie się kiszonki.

Tak więc sposób wybierania, zależny od wielkości pryzmy, w dużym stopniu wpływa na jakość kiszonki. Zaleca się, aby wybierać tygodniowo 1 – 1,5 m kiszonki z kukurydzy zimą oraz 2,5 – 3 m w okresie letnim. Takie postępowanie zabezpiecza kiszonkę przed występowaniem zjawiska wtórnej fermentacji, która wpływa niekorzystnie na jej jakość.

Ilość wybieranej kiszonki można wyliczyć znając jej tygodniowe zużycie oraz masę 1 m3 ubitej sieczki kukurydzianej, która powinna wynosić przy dobrym zagęszczeniu 650 – 700 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!