Duża część zakładów skupowych skorygowała cenniki w górę, w niektórych przypadkach nawet o 0,5 zł za kg. W zakładach powtarza się opinia, że do Świąt ceny nie powinny już spaść, ale też i na kolejne podwyżki raczej liczyć nie można.

W tym tygodniu buhaje w klasie R wyceniane są maksymalnie na 13,5 zł/kg, zaś w klasie O dochodzą do 13,20 zł/kg. Za buhaje mięsne skupowane w wadze żywej podmioty oferują maksymalnie 7,60 zł/kg, sztuki czarno-białe są o ok. 1 zł tańsze.

Maksymalne stawki za jałówki w klasie R wynoszą 13,30 zł/kg, klasa O jest zaś wyceniana maksymalnie na 12,20 zł/kg. Za jałówki skupowane w wadze żywej podmioty skupowe są wstanie zaoferować do 6,70 zł/kg w przypadku ras mięsnych oraz do 6 zł/kg za rasy mleczne.

W cennikach krów również widać poprawę, maksymalne stawki w rozliczeniu poubojowym wynoszą 11,20 zł/kg. Sztuki skupowane w wadze żywej w pojedynczych przypadkach wyceniane są nawet na 5,40 zł/kg (ceny netto).

Wydaje się więc, że teraz jest dobry czas na sprzedaż bydła, jeżeli taka jest w planach, tym bardziej, że przed nami przerwa w normalnym trybie skupu ze względu na Święta. Do ustabilizowania sytuacji trzeba będzie poczekać do nowego roku, o ile wówczas ceny nie ulegną spadkom.

Podobał się artykuł? Podziel się!