PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przepis Sano na odchów zdrowych cieląt

Przepis Sano na odchów zdrowych cieląt Dr Ryszard Kujawiak na Targach Ferma mówił o nowoczesnym odchowie cieląt; Fot. Ł.Ch.

Podczas ostatnich Targów Ferma w Łodzi dr Ryszard Kujawiak omawiał model nowoczesnego odchowu cieląt, stosowany w Sano Agrar Institut.W Sano Agrar Institut prowadzona jest hodowla 1300 krów mlecznych, których wydajność w ubiegłym roku wyniosła 12 927 kg mleka. Wart uwagi jest fakt, że przy tak dużym stadzie poziom upadków cieląt z reguły nie przekracza 1 proc.

Wśród zasad zdrowego odchowu dr Kujawiak podkreślał istotę szybkiego podania cielęciu siary w ilości 4 l, przy czym zachęcał do badania jej jakości i zamrażania najlepszych partii. Wskazywał na duże zalety stosowania systemu ColoQuick, umożliwiającego automatyczne rozmrażanie przechowywanej siary.

W kolejnym pojeniu po siarze cielęta otrzymują po 3 l mleka, a następnie po 3,5 l dwa razy dziennie, z tendencją wzrostową do 4-5 l na odpój. Mleko jest uzupełniane specjalnym preparatem wzbogacającym mleko w niezbędne składniki odżywcze, gdyż jak uważa dr Kujawiak, mleko krowie w wyniku pracy hodowlanej zostało zmienione na potrzeby przemysłu mleczarskiego i wcale nie ma najlepszego składu dla cieląt.

Od 7 dnia życia cielętom podawana jest mieszanka treściwa starterowa. Po 3-miesięcznym odchowie cielęta ważą średnio 130 kg, co daje przyrosty dzienne na poziomie przekraczającym 1000 g. Zdaniem dr Kujawiaka cielętom w okresie odchowu nie powinno się podawać siana, gdyż zawiera ono znacznie mniej składników pokarmowych od mieszanki starterowej i niepotrzebnie wypycha żołądek.

Reguła „7 x 2”

Dr Kujawiak przestawił stosowaną w odchowie cieląt regułę „7 x 2”, która obejmuje:
- 2 pierwsze minuty – cielę musi zacząć oddychać,
- 2 pierwsze godziny – cielę powinno dostać 4 l siary (2 x 2 l),
- 2 pierwsze dni – decydują o dalszym odchowie,
- 2 pierwsze tygodnie – rozstrzyga się sprawa biegunek,
- 2 pierwsze miesiące – cielę musi być przeżuwaczem,
- 2 pierwsze lata – decydują o przyszłej wydajności,
- 2 urodziny jałówka powinna świętować już z własnym cielęciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • fd 2017-03-02 10:10:19
    tam musi wszystko być naj...bo kto by kupil te wspaniale produkty gdyby nie dobry bajer...dlaczego tylko igla sa obsrane???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!