PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przerośnięcie racicy wymaga szybkiej interwencji

Przerośnięcie racicy wymaga szybkiej interwencji Zaniedbanie korekcji może skutkować przerośnięciem racicy fot. Ł. Głuchowski

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 29-06-2017 13:30

Tagi:

Zaniedbanie korekcji racic może skutkować różnymi problemami z układem motorycznym krowy. Jednym z nich jest przerośnięcie racicy skutkujące zmianami postawy palca, wpływającymi na cały aparat ruchu.- Podstawowe zagrożenie w przypadku przerostów racicy to przeniesienie środki ciężkości na opuszek palca pod którym znajduje się wyrostek zginaczowy kości racicowej. Ten wyrostek naciska na tworzywo racicowe tworząc zapalenie, co prawda o ograniczonym zasięgu, ale skutkujące zaburzeniem tworzenia się rogu w tym miejscu oraz może prowadzić do wytworzenia się wrzodu Rusterholza, mówi Marian Sas Wisłocki z firmy racice.pl.

Skutkiem nieprawidłowego rozłożenia nacisku na opuszek palca jest również bolesność. Krowy z przerośniętymi racicami mniej chętnie podchodzą do stołu paszowego jak również nie chcą obskakiwać krów w rui.

Problem w dość krótkim czasie się pogłębia. Nieprawidłowo ustawiona racica ściera się w zły sposób, zaginając się do góry. Tylko szybka interwencja, mająca na celu korekcję racicy ustrzeże nas przed niechybną decyzja o brakowaniu krowy. Jednak jak w przypadku większości schorzeń lepiej zapobiegać niż leczyć.

- Przerośnięciom racicy można zapobiegać poprzez profilaktyczną korekcję racic. Korekcję najlepiej wykonywać przed zasuszeniem oraz w szycie laktacji, bądź na 4 tygodnie przed zmianą podłoża np. przed sezonem pastwiskowym, zmianą obory, dodaje Marian Sas Wisłocki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • czerwony doradca 2017-06-30 10:28:48
  wyborna reklama firmy
 • maly hanys 2017-06-30 00:10:01
  Serio? jak to jest ze pisza o korekcji racic ktora glownie wykonuje sie u mlecznych krów a one majac 4 laktacje ida papa, a w malych gospodarstwach krasula pochodzi po lace 15lat bez wszystkich korekcji i zyje..
 • rex 2017-06-29 22:38:18
  ja zmieniam obory jak rękawiczki....
 • Karton od Rubina 2017-06-29 16:58:15
  "oraz w szycie laktacji, bądź na 4 tygodnie przed zmiana podłoża"

  Serio nie da się napisać po polsku?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!