Bydło jest gatunkiem wrażliwym na gwałtowne zmiany żywieniu, każda nagła korekta dawki pokarmowej może negatywnie wpłynąć na stan zdrowotny zwierzęcia. Dlatego wszelkie zmiany należy wykonywać stopniowo i płynnie, aby przygotować zwierzęta do nowych warunków. Odpowiednio przeprowadzona zmiana systemu żywienia umożliwia mikroflorze żwacza zaadaptowanie się do nowego składu treści pokarmowej.

Stopniowe przyzwyczajanie krów do zielonki pastwiskowej zapobiega też często obserwowanym w tym okresie biegunkom, wynikającym z pobierania soczystej paszy o niewielkim udziale włókna. Krowy w tym czasie powinny mieć dostęp do pasz włóknistych, takich jak dobrej jakości siano czy słoma. Dobrym komponentem jest również kiszonka z kukurydzy oraz suszone wysłodki buraczane.

Kolejna ważna kwestia to profilaktyka tężyczki pastwiskowej, która jest realnym zagrożeniem zdrowia, a nawet życia dla krów. Do objawów choroby można zaliczyć: drżenie mięśni, sztywny chód, zgrzytanie zębami, biegunka, a także spadek produkcji mleka.

W przypadku pogłębiania się choroby zwierzęta kładą się, leżą na boku z wyciągniętymi kończynami i odgiętą do tyłu głową. Niezbędna jest wówczas interwencja lekarza weterynarii. W przypadku zaniechania pomocy, może dojść do zejścia nawet w ciągu godziny od zalegania.

Młoda zielonka charakteryzuje się wysoką zawartością białka, w wyniku czego wzrasta ilość amoniaku w żwaczu, który ogranicza wchłanianie magnezu. Na około 2 tygodnie przed planowanym wypasem należy zwiększyć zawartość magnezu w dawce pokarmowej, wprowadzając dodatki paszowe o zwiększonej zawartości tego składnika.

Dobre pastwisko to tania pasza, a także ruch na świeżym powietrzu, który korzystnie wpływa na kondycje zwierząt oraz produkcję witaminy D. Tak więc korzystajmy z tego dobrodziejstwa natury.

Podobał się artykuł? Podziel się!