Pasożyty wewnętrzne są przyczynami dużych strat w chowie bydła. Skutkiem zarobaczenia są m.in. gorsze przyrosty oraz ogólne pogorszenie stanu zdrowia zwierząt. Dlatego ważne jest okresowe odrobaczanie bydła, które wykonuje się zazwyczaj dwa razy w roku. Aby ten zabieg był przeprowadzony skutecznie należy dobrać odpowiedni środek, czyli taki, w którego spektrum działania znajdują się pasożyty bytujące w naszych zwierzętach. Niezbędna jest do tego znajomość gatunków pasożytów atakujących nasze stado, a to już wiedza zdobywana za pomocą badań kału.

Jak podaje strona internetowa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, dzięki podpisaniu przez tą organizację porozumieniem z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie istnieje możliwość wykonania bezpłatnych badań kału zwierząt należących do Członków Związku pod kątem obecności pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, motylica wątrobowa, kokcydia, tasiemce i inne.

Wszelkich informacji dotyczących badań koproskopowych prowadzonych w ramach akcji, udzielają zootechnicy terenowi PZHiPBM.

Podobał się artykuł? Podziel się!