Jak podają władze Związku, ekologiczny system hodowli bydła wpływa nie tylko pozytywnie na środowisko ale także dzięki spełnianiu określonych wymogów wartość takich zwierząt może być wyższa. Rosnąca świadomość konsumentów, że żywność wyprodukowana bez udziału chemii i konserwantów cieszy się coraz większą popularnością.

- Powołaliśmy sekcję hodowli ekologicznej, ponieważ widzimy perspektywy tego kierunku hodowli. Mamy coraz więcej zapytań odnośnie chęci  zakupu materiału hodowlanego nie tylko będącego pod oceną, ale także spełniające wymogi rolnictwa ekologicznego, powiedział Jacek Zarzecki prezes PZHiPBM.

Część polskich hodowców bydła mięsnego, utrzymuje swoje zwierzęta zgodnie z normami rolnictwa ekologicznego. Zrzeszenie ich w jedną grupę, pozwoli na wymianę doświadczeń i lepsze wypromowanie ich produkcji.

- Powstanie sekcji jest także odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych hodowców, którzy  posiadają już takie stada ale chcą się zrzeszać, współpracować i wymieniać poglądy jak również wspólnie sprzedawać swój towar, dodaje Zarzecki

Podobał się artykuł? Podziel się!