W PROW 2014-2020, za refundację kosztów z tytułu udziału w systemach jakości, odpowiada Agencja Rynku Rolnego. Rolnicy, którzy rozpoczęli produkcję w systemach, w tym roku składają wnioski w oddziałach terenowych ARR. Producenci, którzy w poprzednich latach starali się o zwrot, nadal doręczają dokumenty do ARiMR. 

-Działania, które będą podejmowane w ramach PROW 2014-2020 faktycznie zostały przeniesione do nas do obsługi. Rozbicie polega na tym, że ci rolnicy, którzy ubiegali się o uzyskanie pomocy w ramach PROW 2007-2013, składają wnioski o płatność do ARiMR, natomiast ci, którzy nie uczestniczyli w PROW 2007-2013, czyli ubiegają się o refundację w ramach PROW 2014-2020, są zobowiązani do składania wniosków o przyznanie pomocy w oddziałach terenowych ARR. -Mówi Ewa Kołakowska , kierownik działu promocji rynku lokalnego ARR.  

Refundacji podlegają koszty związane np. ze składkami w organizacji branżowej, bądź z zakupem fachowej literatury. 

-Można sobie zrefundować część poniesionych kosztów. Jeżeli rolnik jest członkiem jakiejś grupy, spółdzielni bądź organizacji branżowej i płaci składki na rzecz tej grupy, może zrefundować sobie te opłaty. Oczywiście jeśli jest to wszystko związane z systemem jakości, w którym uczestniczy. Dodatkowo rolnicy mogą starać się o zwrot środków przeznaczonych na podręczniki, które ułatwiają produkcję w danym systemie jakości. -Mówi Ewa Kołakowska.  

Podobał się artykuł? Podziel się!