Jednym ze złotych medali wystawy EuroTier zostało nagrodzone innowacyjne rozwiązanie o nazwie AMR oznaczone marką DeLaval. Co właściwie kryje się pod tą nazwą? W skrócie można odpowiedzieć, że jest to efekt dalszych prac szwedzkiego producenta nad automatyzacją procesu dojenia. W związku z tym, że producent wykorzystał konstrukcję hali udojowej typu „karuzela", od wcześniejszych zautomatyzowanych rozwiązań tej firmy różni się przede wszystkim wydajnością. Według opinii przedstawicieli firmy jest to przede wszystkim rozwiązanie dla gospodarstw posiadających stada krów mlecznych w ilości około 300 sztuk i więcej.

Zautomatyzowana karuzela do doju w ciągu godziny wydoi około 90 krów. W prezentowanej wersji w ciągu doby można wydoić nawet 800 krów przy założeniu doju dwukrotnego. W porównaniu z tradycyjnymi halami karuzelowymi może nie jest to zbyt imponujący wynik, ale jeśli uświadomimy sobie, że tutaj najbardziej pracochłonne czynności odbywają się właściwie bez udziału człowieka to już zaczyna budzić szacunek. Zamiast ludzkich rąk w tej karuzeli pracuje pięć robotów. Dwa z nich odpowiedzialne są za przygotowanie strzyków, dwa za zakładanie kubków udojowych, a jeden za poudojową dezynfekcję strzyków. W karuzeli AMR analizowana jest ilość mleka dla każdej ćwiartki, a także mierzona jest jego przewodność. Po doju podłoga jest automatycznie czyszczona za pomocą spryskiwacza oraz ramienia zgarniającego nieczystości.

Holenderski producent robotów udojowych firma Lely również poszła krok dalej z ofertą kierowaną do gospodarstw mlecznych. Najnowszy model Astronaut A4, który zastąpi A3, teraz jest bardziej konkurencyjny także dla większych gospodarstw, dla których z racji wielkości posiadanego stada zwierząt jeden robot udojowy to zdecydowanie za mało. Do każdej jednostki sterującej można teraz podłączyć dwie jednostki udojowe. Lely wprowadziło także inne innowacje w swoim sztandarowym produkcie. Liczba obsługiwanych zwierząt wzrosła (średnio o jedną krowę na dobę przez jednego robota) głównie dzięki zmianie konstrukcji, pozwalającej przechodzić krowie na wprost. Krowa wchodząc do robota już nie musi skręcać.