Dobra koniunktura na rynku mleka sprzyja inwestycjom w tym sektorze produkcji rolnej. Rozwój gospodarstwa często jest ograniczony przez wielkość budynku przez co hodowcy bydła mlecznego zmuszeni są do inwestycji w nowoczesne obory.

Coraz częściej hodowcy inwestują w nowoczesne technologie, które ułatwią im codzienną pracę. Nowe obory wyposażane są zatem w zautomatyzowane systemy, które wykonują ściśle określone czynności związane z dojem krów, utrzymaniem czystości w oborze, zadawaniem i podgarnięciem paszy czy pielęgnacją zwierząt.

- Automatyzacja prac w oborze zarówno związanych z dojem jak i podgarnianiem paszy czy czyszczeniem posadzki szczelinowej nie eliminuje mojej pracy, a jedynie zmienia jej wygląd. W starej oborze dój odbywał się w hali udojowej i dwa razy dziennie trzeba było w nim uczestniczyć, w nowej zaś uczestniczenie w doju również występuje, ale raczej w formie nadzoru i kontroli parametrów dostępnych w komputerowym systemie zarządzania – tłumaczy właściciel w pełni zautomatyzowanej obory z Lubelszczyzny.

Pierwszą myślą kojarzącą się z automatyzacją prac w oborze jest robot udojowy. Dój krów nie jest jednak jedyną czynnością, która może być zautomatyzowana. Jest to jednak jedna z najbardziej uciążliwych prac w stadzie krów mlecznych.

- System utrzymania w starej oborze – na głębokiej ściółce, wymagał poświęcenia czasu na ścielenie sektora legowiskowego, w nowej zaś – bezściołowej czyszczeniem posadzki szczelinowej zajmuje się specjalnie do tego przystosowany robot. On również nie eliminuje mojej pracy ponieważ legowiska muszę wyczyścić ręcznie. Na tę czynność dziennie poświęca się jednak zdecydowanie mniej czasu i to w obiekcie prawie trzykrotnie większym – mówi Hodowca.

Bez wątpienia automatyzacja prac w oborze jest kosztowna, ponieważ montaż oraz amortyzacja urządzeń to nie mały wydatek. Pozwalają one jednak na ograniczenie pracy ludzkiej co przy rozwijających się gospodarstwach oznacza ograniczenie zatrudnienia pracowników, lecz nie eliminację pracy własnej. Podobał się artykuł? Podziel się!