Mamy nadzieję, że dzięki tym propozycjom wyciągniemy wnioski z zeszłorocznego kryzysu na rynku mleczarskim – powiedział Dacian Ciolos, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Zmiany te są niezbędne, aby pomóc sektorowi przygotować się na „miękkie lądowanie” w 2015 r., kiedy to wygasną kwoty – dodał Ciolos.

Państwa członkowskie będą mogły wprowadzić obowiązek stosowania umów na swoim obszarze. Biorąc pod uwagę szczególny charakter spółdzielni, nie mają one obowiązku zawierania umów, jeżeli ich statuty zawierają podobne elementy. Tak jest w Polsce.

Aby zrównoważyć siłę przetargową w łańcuchu dostaw, we wniosku przewidziano możliwość zbiorowych negocjacji umów przez rolników za pośrednictwem organizacji producentów. Stosowne limity dotyczące negocjowanych ilości postawią rolników na równi z dużymi mleczarniami przy zapewnieniu właściwej konkurencji w zakresie dostaw surowego mleka.  Limity ustanowiono na poziomie 3,5 proc. całkowitej produkcji UE i 33 proc. produkcji krajowej.

Określono również szczegółowe przepisy UE dotyczące organizacji międzybranżowych obejmujących wszystkie etapy łańcucha dostaw. Organizacje te mogą potencjalnie odgrywać przydatną rolę w badaniach, poprawie jakości oraz promowaniu i rozpowszechnianiu najlepszych praktyk w zakresie metod produkcji i przetwarzania.

Podjęte decyzje mają obowiązywać do 2020 r. W 2014 r. i 2018 r. przeprowadzone zostaną przeglądy. Taki okres powinien pozwolić producentom mleka na dostosowanie się do braku kwot mlecznych oraz na poprawę organizacji w bardziej rynkowym otoczeniu. Jaśniejsze i bardziej zrównoważone stosunki oraz większa przejrzystość w łańcuchu dostaw powinny także zwiększyć efektywność i umożliwić sektorowi skorzystanie z nowych możliwości rynkowych w UE i poza nią.

Głośnym echem odbiła się po kraju rezygnacja blisko 100 dostawców mleka z dostaw do spółdzielni Mlekpol. Rolnicy swoje odejście argumentowali m.in. tym, że chcieli utworzyć silną grupę producencką, która mogłaby negocjować ceny skupu mleka.

Przyjęte propozycje przez Komisję Europejską ochrony rolników i ich pozycji wobec podmiotów skupujących mleko, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich producentów mleka.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!