PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy w UE deklarują ograniczenie produkcji mleka w zamian za 150 mln euro

Rolnicy w UE deklarują ograniczenie produkcji mleka w zamian za 150 mln euro fot. A. Królak

O ponad milion ton ma spaść produkcja mleka w UE w ostatnim kwartale tego roku. Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rolnicy wypełnili już 98 proc. kwoty na redukowanie produkcji w zamian za unijne rekompensaty. Budżet na ten cel to 150 mln euro.Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podkreślił w oświadczeniu, że liczby te pokazują, iż ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka okazał się atrakcyjny i osiągnął sukces.

KE przedstawiła propozycje w tej sprawie w lipcu, ale dopiero we wrześniu opublikowano przepisy wykonawcze. Mimo to farmerzy bardzo szybko uporali się z deklaracjami w sprawie zmniejszenia produkcji. Według danych KE zapowiedziane zmniejszenie wypełnia 98,9 proc. dostępnej kwoty, co oznacza redukcję produkcji w ostatnim kwartale tego roku o 1,06 mln ton (z 1,07 mln ton dostępnych).

- Jestem przekonany, że to działanie, wraz z innymi zawartymi w lipcowym pakiecie rozwiązaniami, przyczyni się do dalszej, już następującej stabilizacji na europejskim rynku nabiału - oświadczył Hogan.

Z notyfikacji przekazanych KE wynika, że ze wsparcia w zamian za zmniejszenie produkcji chce skorzystać 52 tys. rolników z 27 krajów członkowskich. Średnio jeden producent zaoferował wycofanie 20 ton mleka z rynku. UE oferuje rekompensatę wynoszącą 14 euro za 100 kilogramów niewyprodukowanego mleka.

Z danych opublikowanych przez KE wynika, że największym zainteresowaniem program cieszył się we Francji, Niemczech, Irlandii, Austrii i Polsce. Z tych państw zgłosiła się największa liczba producentów - z Francji było to prawie 13 tys., z Polski blisko 4 tys.

Biorąc pod uwagę zgłoszony wolumen mleka, najwięcej skorzystają Niemcy, którzy zgłosili redukcję 286 tys. ton, Francuzi - 181 tys. ton oraz Brytyjczycy - 122 tys. ton. Polscy farmerzy zadeklarowali wycofanie 53 tys. ton. mleka.

Dzięki wsparciu z UE swoje straty będą mogli zrekompensować ci, którzy już wcześniej zdecydowali się na ograniczenie produkcji. Rokiem referencyjnym dla producentów jest bowiem rok 2015 (w stosunku do niego będzie porównywana produkcja w ostatnim kwartale 2016 roku), a część producentów obserwując rynek już wcześniej zdecydowała się na zmniejszenie produkcji.

Jak podała KE po zakończeniu trzymiesięcznego okresu redukcji rolnicy będą mieli 45 dni (mniej więcej do połowy lutego) na przedstawienie dowodów, że faktycznie ograniczyli produkcję w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Nadprodukcja - jak wynika z analiz Obserwatorium Rynku Mleka - jest jednym z głównych problemów, który przyczynił się do powstania kryzysu na tym rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • ferrari 2016-09-28 19:45:39
  To jest jakas paranpja, ze Unia europejska daje pianiadze a jednej keiszeni aby nie produkowac a zdrugiej kieszzeni ,zeby produkoac to jest jakas paranoja, a dlaczego moj post w tej sprawie z rana dziś zostal ocenzurowany... przez Portal Farmer??
 • kzo 2016-09-28 19:19:16
  @refleksyjny gość . Niby refleksyjny a jednak typowy polski rolas co używa głowy do przyjmowania wiedzy z ambony w niedziele albo mu sie zdaje że w Polsce gierkowskiej jeszcze żyje. Żeby sprzedać coś do Afryki to ktoś za to musi zapłacić.jeśli typowy afrikan zarobi 3$ na dzień to myślisz że kupi za to dwie kostki masła z mlekpolu? To takie samo eldorado jak chiny. A skończyło się na tym że sobie zarząd z osm Łowicz podjechał za nasze pieniądze mur chiński zwiedzać i szanghaj. I tyle z ziemi obiecanej
 • pimpek. 2016-09-28 11:18:46
  Zamiast dopłacić do eksportu by podnieść konkurencyjnośc rolnictwa europejskiego to płacą za ograniczenie by dać możliwość ekspansji amerykanom i nowozelandczykom .fonterra planuje do końca 2018 roku zaopatrywac chiny w 100% w świerze mleko wybudowali tam wielkie farmy by ograniczyć koszty tak ,że mleczko do chin już nie popłynie.
 • Refleksyjny Gość 2016-09-28 09:19:10
  A w Afryce chcieli by mieć więcej mleka, żeby przeżyć a UE bawi się, drwi, manipuluje. Szafują ludzkim życiem. Tylko pieniądze się liczą ... nic więcej. Nie ma na Ziemi innej wartości.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!