Zgodnie z szacunkami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2015 roku przeciętna wydajność mleczna krów ras mlecznych z populacji masowej w Polsce prawdopodobnie osiągnęła poziom 5841 kg mleka.

Jest to wzrost o 159 kg względem roku 2014, kiedy to średnia wydajność mleczna dla krów z populacji masowej szacowana była na 5682 kg.

Jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów mleka, wzrosła również wydajność mleczna krów z populacji aktywnej. Mlecznice z gospodarstw objętych kontrolą Federacji wyprodukowały w 2015 roku średnio 7771 kg mleka podczas standardowej laktacji. Jest to wzrost o 189 kg w odniesieniu do 2014 roku.

Oceniane wydajniejsze o 1/4

Odnosząc się do wspomnianych wyżej wartości można przyjąć, że utrzymuje się sięgająca 25 proc. przewaga w wydajności mlecznej krów ze stad, w których prowadzona jest ocena wartości użytkowej. Dane Instytutu dotyczą wydajności całej krajowej populacji krów mlecznych, wliczając w to wydajność krów ocenianych. Wyłączając wydajność populacji aktywnej, mleczność zwierząt nieocenianych sięga poziomu 4808 kg mleka od krowy – czytamy raporcie PFHBiPM.

Podobał się artykuł? Podziel się!