PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęcie sezonu pastwiskowego – uwaga na wzdęcia żwacza

Rozpoczęcie sezonu pastwiskowego – uwaga na wzdęcia żwacza

Żwacz jest jednym z trzech przedżołądków, do którego w pierwszej kolejności trafia zjadany przez bydło pokarm. Gdy podawana pasza jest nieodpowiednia, może to prowadzić do wystąpienia wzdęcia żwacza.Wypas krów należy prowadzić rozważnie. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy sezon pastwiskowy się rozpoczyna. Tradycyjnie w tym okresie wzrasta częstotliwość występowania wzdęć żwacza. Można temu przeciwdziałać, stosując sie do kilku prostych zasad.

Trzeba bezwzględnie unikać wypasu zwierząt wygłodniałych, oraz wypuszczania ich na pastwiska mokre - po deszczu lub szronie (w maju pojawiają się jeszcze nocne przymrozki). Szczególnie niebezpieczna jest młoda i mokra koniczyna. Jeżeli okoliczności zmuszają do wprowadzenia bydła na takie pastwisko, to przed wypasem należy napaść zwierzęta sianem.

Gdy dojdzie do wzdęcia, w żwaczu gromadzi się duża ilość gazu, który rozpycha jego ścianki powodując ucisk narządów wewnętrznych, co skutkuje bólem uniemożliwiającym przeżuwanie pokarmu i jego dalsze pobieranie. Zaleca się wówczas ustawienie zwierzęcia przodem wyżej, co umożliwia spuszczenie gazów za pomocą sondy w przypadku wzdęcia gazowego.

Jeśli natomiast wystąpi wzdęcie drobnobańkowe, należy usunąć nagromadzoną pianę podając dożwaczowo środki zmniejszające napięcie powierzchniowe. Wskazane jest również duże wydzielanie śliny, które można uzyskać przez umieszczenie w pysku drewnianego kołka i uwiązanie go za uszami.

W sytuacji gdy sami nie możemy poradzić sobie z problemem, należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii. Jedynym ratunkiem może okazać się trokarowanie żwacza lub jego rumenotomia - czyli otwarcie i usunięcie treści pokarmowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • wet 2016-03-20 04:53:10
  Jest okay, żwacz jest jednym z przedżołądków, dokladnie pierwszym. Trawieniec czyli zoladek właściwy jest ostatnim z "żołądków" krowy
 • ekojajo 2014-05-05 15:28:11
  Nie ,tańczył w zespole uczelnianym "Promni",a że był w ZMW to miał zwolnienia od czerwonych.Profesorowie nic nie mogli zrobić,bo partia nakazała,ale potem przerzucił się na zaoczne i karierę zrobił w zsl-u.............Nauka szła mu ciężko,do magisterki nawet nie próbował startować,bo po co..
 • Popierający protest 2014-05-05 12:36:25
  A ja słyszałem jak dziś mówił ile to on w Kopenhadze dla Polski zrobił. Może to był zespół ludowo -kabaretowy??
 • ekojajo 2014-05-05 12:05:59
  Znałem takiego osobiście ,co z zajęć uciekał,aby tańczyć w zespole ludowym a potem nas do unii wprowadzał i negocjował warunki!!!!!!
 • Popierający protest 2014-05-05 11:59:03
  Zapewne. Tak to jest jak ktoś z zajęć ucieka
 • ekojajo 2014-05-05 11:50:37
  Chyba mieli na myśli 3 przedżołądki i żołądek właściwy-trawieniec jako czwarty
 • Popierający protest 2014-05-05 11:20:36
  Pierwsza linijka i błąd. Ja nie wiem skąd oni tych specjalistów biorą
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!