Zakład Hodowli Bydła Instytutu Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zorganizował jubileuszową, XXV Szkołę Zimową Hodowców Bydła pod patronatem Klubu Profesorskiego Hodowców Bydła oraz Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Krakowie.
Tematyka prelekcji obejmuje m.in. następujące zagadnienia: hodowla bydła mlecznego i mięsnego, ilość a jakość mleka, zarządzanie dobrostanem bydła mlecznego, eksport polskiego mleka i wołowiny, żywienie krów mlecznych.

Pierwszą prelekcję podczas jubileuszowej Szkoły wygłosił Nick Hemauer z Genex Cooperative, Inc. and Cooperative Resources International (USA), który mówił o przyszłości hodowli bydła z perspektywy hodowcy amerykańskiego. Tym co szczególnie poruszyło słuchaczy jest rosnący odsetek krów rasy Jersey w amerykańskim pogłowiu krów mlecznych. Producenci mleka z USA decydują się coraz częściej na krzyżowanie bydła HF z rasą Jersey.

Drugiego dnia konferencji wykłady podzielone były na dwa bloki: genomiczny oraz dotyczący bydła mięsnego. W pierwszej części prelekcję wygłosił dr Jarosław Jędraszczyk z Małopolckiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Prelegent przybliżył przyszłość hodowli bydła w Europie w kontekście genomicznej oceny wartości hodowlanej. Kolejny wykład dotyczący tego zagadnienia wygłosiła dr inż. Monika Skarwecka z Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badań Balice. Prelegentka przestawiła stan obecny i przyszłość selekcji genomowej bydła mlecznego w Polsce, posiłkując się danymi dotyczącymi tej metody oceny wartości hodowlanej Polsce i Europie.

Sesję dotyczącą hodowli bydła mięsnego rozpoczęła prelekcja Jacka Zarzeckiego, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Prelegent mówił m.in. o aukcjach bydła mięsnego, które pomagają uzyskiwać wyższą cenę za żywiec. Kolejnym prelegentem był Józef Skarzyński, również z PZHiPBM. Mówił on o dużym potencjale zwiększenia pogłowia bydła mięsnego w naszym kraju. Ostatnim wykład w tej sesji zaprezentował prof. dr hab. Zenon Nogalski z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, który przybliżył alternatywne systemy produkcji wołowiny. Prelegent mówił m.in. o produkcji wołowiny z wolców i razówek oraz ekologicznej produkcji żywca wołowego.

Na koniec sesji dotyczącej bydła mięsnego odbyła się wyjątkowo ożywiona dyskusja. Dużo uwagi poświęcono tematowi produkcji wołowiny z krów rasy polskiej czerwonej. Grono ekspertów nie było zgodne co do nomenklatury: czy z tej tradycyjnie dwukierunkowej rasy, można wyodrębnić mięsny typ użytkowy.

Szkoła Zimowa odbywa się w dniach 27-30 marca 2017 roku w Zakopanem, w Ośrodku Konferencyjno-Wczasowym Bel-Ami (ul. Seweryna Goszczyńskiego 24).

Dokładniejsze relacji z poszczególnych wykładów znajdą Państwo wkrótce na farmer.pl i w czasopiśmie „Farmer”.

Podobał się artykuł? Podziel się!