Forum jest okazją do rozmów pomiędzy przedstawicielami: hodowców, przetwórców, handlowców, naukowców, administracji oraz konsumentów. Jak mówił na wstępie Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM, warto się spotkać w takim gronie ponieważ taka forma, sprawdza się w przypadku sektora mleczarskiego. Daje to okazję do wypracowanie wspólnego, mocnego głosu, którym można wyrażać stanowisko i walczyć o interesy branży.

Głównym problemem, poruszanym na początku konferencji, była cena płacona producentom za bydło. A dokładniej przyczyny, tak niskiej ceny żywca. Wśród głównych czynników, obniżających poziom stawek, płaconych za bydło rzeźne prelegenci wymieniali:

  • ograniczenia wynikającej z zakazu stosowania uboju rytualnego
  • niskie krajowe spożycie wołowiny
  • słabą jakość żywca, dostarczanego do ubojni

 Zaproszeni goście, rozmawiali podczas paneli dyskusyjnych min. o tym w jaki sposób Państwo może pomóc sektorowi oraz jakie są najważniejsze potrzeby i główne problemy związane z produkcją i dystrybucja wołowiny.

W dalszej części konferencji, omówiono działania, na rzecz wzmocnienia branży. Tu głos zabrali przedstawiciele świata nauki. Głównymi tematami było ulepszenie klasyfikacji EUROP oraz rozwój i wdrożenie systemu zapewniania jakości.

W czwartek, odbędzie się część warsztatowa Forum. Przedstawiciele producentów, przetwórców oraz dystrybutorów mają przepracować w grupach najważniejsze zagadnienia związane z sektorem wołowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!