Tematem, który przewijał się w prelekcjach, już pierwszego dnia, było rosyjskie embargo i jego wpływ na rynek mleczarski. Oprócz tego, bardzo ważnego w obecnej chwili tematu, rozmawiano o wyzwaniach i możliwościach europejskiego sektora mlecznego na globalnych i wysoko konkurencyjnych rynkach. W tej części sesji o zmianach w programie „Mleko w szkole”, mówiła dyrektor biura wspierania konsumpcji, Maria Pawłowska. Natomiast na temat  nowych rozporządzeniach w unijnych dyrektywach dotyczących stosowania środków biobójczych, opowiedziała Isabelle Demond, regulatory manager z firmy Hypred.

Poddano również analizie polskie mleczarstwo, oceniając je w stosunku do branży na świecie. Prelekcje wygłosili Udo Folgart, wiceprezes ds. mleka Niemieckiego Stowarzyszenia Farmerów i Jan Maarten Vrij, dyrektor de. Zagranicznych w mleczarstwie, Holenderskie Stowarzyszenie Mleczarskie.   Goście z Niemiec oraz Holandii mówili o tym jakie plany na przyszłość, ma sektor mleczarski w ich krajach.

Druga cześć dzisiejszych wykładów, dotyczyła zarządzania rynkiem mleka w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego. Założyciel i prezes zarządu Milkiland Ukraina, Anatoliy Yurkevych, mówił o skutkach ostatnich zawirowań w regionie oraz analizował rynek ukraiński pod kątem atrakcyjności dla biznesu mleczarskiego.

Prelegenci związani z bankiem Credit Agricole, udowadniali, że globalne ceny mleka mają wpływ na to, ile za biały surowiec otrzymują rolnicy w Polsce.

Zapewne kolejne dni, przyniosą następne ciekawe tematy. O najważniejszych informacjach, będą mogli Państwo przeczytać na naszym portalu oraz w czasopiśmie Farmer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!