PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Separat na legowiska dla krów

Separat na legowiska dla krów

Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski

Dodano: 05-09-2013 10:45

Tagi:

W ubiegłym roku powstało kilka obiektów dla bydła wykorzystujących technologię separacji odchodów i wykorzystania separatu jako ściółki na legowiska dla krów mlecznych.Cała technologia separacji cząstek stałych z odchodów bydlęcych składa się z dość kosztownych instalacji. Odseparowane cząstki stałe stanowią materiał, który z powodzeniem może zostać rozrzucony na stanowiskach legowiskowych w oborach. Część płynna pozostająca po separacji jest nadal wartościowym nawozem organicznym.

Urządzenia wykorzystywane w technologii separacji odchodów są jednak bardzo kosztowne, stąd też jak dotychczas niewiele jest gospodarstw w Polsce, które zdecydowały się na taką inwestycję. Jak to wygląda w opinii użytkownika?

Separat na legowiskach sprawdził się w naszych warunkach. Krowy chętnie korzystają z miejsc do  odpoczynku i przede wszystkim są czyste. Nie ma również problemów z odgnieceniami na kończynach. Separat do rozścielenia na legowiskach musi być jednak świeży dlatego też separator jest włączany tylko w określone dni, a ilości wytwarzanego separatu nie przekraczają zapotrzebowania wykorzystania jako ściółki – tłumaczy zarządca jednego z pomorskich stad krów mlecznych.

Magazynowanie separatu nie jest odpowiednim rozwiązaniem, gdyż nie jest to materiał suchy i po pewnym niedługim okresie zaczyna się zagrzewać, czyli fermentować. Rozścielenie na legowiskach takiego materiału mogłoby się wiązać ze znacznymi startami dla gospodarstwa, związanymi głównie z chorobami wymion – dodaje zarządca stada.

Do rozścielenia separatu na legowiskach używane jest specjalne urządzenie, które jest osprzętem podłączanym do ładowarki teleskopowej. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!