Centrum Genetyczne powstało na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów. Inwestycja jest nadal w fazie modernizacji i rozbudowy istniejących budynków, które etapowo są przystosowywane do odchowu jałowic oraz buhajów o najwyższych wartościach hodowlanych.

SHiUZ Bydgoszcz aktywnie włącza się do działań na rzecz programu EBP (European Breeding Program), dostrzegając możliwość rozwoju w nowoczesnych technologiach takich jak genomika.

Jak mówił podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. Stanisław Kamiński, kierownik Katedry Genetyki Zwierząt UWM oraz twórca Laboratorium Genomiki Zwierząt SHiUZ Bydgoszcz, nasienie od buhajów genomowych jest coraz popularniejsze wśród polskich hodowców bydła mlecznego.

Pozytywie o polskiej hodowli wypowiadał się Francois Desmons, dyrektor generalny Genes Diffusion. Gość z Francji zwracał uwagę na fakt, że nasienie buhajów z bydgoskiego SHiUZu jest coraz częściej wybierane przez rolników w Zachodniej Europie.

Zwierzęta, które trafią do Centrum pochodzić mają wyłącznie z wiodących ośrodków hodowli bydła i posiadać najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Odchowane jałówki wrócą do polskich obór, a najlepiej wycenione znajdą się także w ofercie inseminacyjnej SHiUZ Bydgoszcz skierowanej na rynek krajowy i rynki zagraniczne.

Władze SHiUZ Bydgoszcz chcą, aby efektem programu było to, że klient na całym świecie będzie mógł zamówić wysokiej jakości nasienie buhaja z danej rodziny, którego numer będzie się zaczynał od liter PL i przez to wzmacniać pozycję naszego kraju za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!