Województwo podlaskie mlekiem stoi, to właśnie tu jest największa koncentracja producentów mleka. Pomimo przedłużonej zimy widać, że plony zielonki są na bardzo dobrym poziomie.

Zakiszana zielonka łąkowa jest w wielu gospodarstwach podstawową paszą objętościową. Poza doborem odpowiedniego składu gatunkowego roślin do stanowiska, na którym są uprawiane, bardzo ważnym elementem w produkcji najwyższej jakości kiszonek czy sianokiszonek jest odpowiedni termin zbioru.
 
W ostatnich latach przy produkcji kiszonek czy sianokiszonek ważne jest by ze wszystkimi pracami w porę się uwinąć. Szybko kosić i zbierać nim pogoda się zmieni. Przy areale 100 hektarów łąk potrzebujemy dobrego i wydajnego sprzętu, a zdarza się, że i pogoda dołoży swoje – mówi Marek Komar z Poświętnego na Podlasiu.

Zbiór traw z pierwszego pokosu trwa kilka dni, a dziennie jesteśmy w stanie sprzątnąć ok. 25 ha łąk. Rocznie zwijamy ok. 5 tys. balotów. By poprawić jakość paszy stale odnawiamy skład botaniczny łąk, a także modernizujemy park maszyn zielonkowych – dodaje Komar. Podobał się artykuł? Podziel się!