Konsekwencją może być nałożenie przez KE "kary", czyli opłaty za wyprodukowanie mleka ponad przyznany limit. Wysokość opłaty wynosi 27,83 euro za 100 kilogramów mleka ponad limit.

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz po wejściu Polski do UE - limit produkcji mleka został przekroczony w roku kwotowym 2005/2006. Nadprodukcja mleka wyniosła wtedy 296 tys. ton, czyli 3,4 proc. limitu, a rolnicy zapłacili ponad 64 mln euro.

W związku z tym, że w kolejnych latach produkcja mleka spadła, zawieszono pobieranie zaliczek na poczet ewentualnych opłat, które wynosiły 20 gr. za każdy litr mleka. W kwietniu 2012 r. Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka, całkowicie znosząc obowiązek pobierania zaliczek. Gdyby nastąpiło przekroczenie kwoty, opłatę musiałyby zapłacić mleczarnie i potem pieniądze ściągnąć od dostawców mleka. Kary musieliby uiścić wszyscy rolnicy, którzy przekroczyli swoje indywidualne limity.

Limit produkcji mleka na ten rok wynosi 9,96 mld kg.
Mimo że produkcja mleka od lipca spada, stopień wykorzystania kwot indywidualnych, przysługujących tzw. dostawcom hurtowym, czyli osobom sprzedającym mleko do mleczarni, po 6 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 53,92 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku kwotowego dostawcy wykorzystali swoje limity w ok. 51,7 proc.


Rok kwotowy trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Według ARR, szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw w pierwszym półroczu 12/13 ukształtował się na poziomie ok. 52 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 49,9 proc. W szóstym miesiącu roku kwotowego podmioty skupiły ok. 811,1 mln kg mleka, czyli o 4,9 proc. mniej niż w sierpniu, ale nadal o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem.

W ubiegłym roku kwotowym także istniała obawa przekroczenia limitu produkcji mleka, jednak ostatecznie wykorzystanie kwoty mlecznej za 2011/2012 wyniosło ok. 98 proc.

Według danych GUS we wrześniu br. mleczarnie płaciły za mleko przeciętnie 115,19 zł za hektolitr surowca, czyli o ponad 2 proc. więcej, niż w sierpniu br., ale o ok. 5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!