Legowiska są dla krów mlecznych bardzo istotną kwestią, gdyż zwierzęta spędzają na nich w pozycji leżącej większą część doby. Im będą one wygodniejsze, tym czas ten będzie odpowiednio dłuższy.

Miejsce wypoczynku powinno zapewniać wysoki komfort zwierzętom, a przede wszystkim nie może generować urazów czy zranień. O nieodpowiednich legowiskach świadczyć mogą otarcia i opuchlizna na kończynach.

Wygodne i higieniczne legowiska może zapewnić materac utworzony ze słomy i wapna. Budując taki materac należy utworzyć na legowiskach wgłębienie (można wykonać ograniczniki z desek), które następnie wypełnia się mieszanką.

Proporcja wapna do słomy w takiej mieszance to ok. 2 : 1.. Wykorzystywane jest do tego celu zazwyczaj wapno węglanowe. W celu lepszego połączenia składników i uzyskania stabilniejszej powierzchni można do mieszanki dodać wodę. Do połączenia składników nadaje się doskonale wóz paszowy. Powstałą mieszankę, po wyłożeniu na stanowiska należy następnie zagęścić płytą wibracyjną lub zagęszczarką.

Do głównych zalet tego rodzaju ściółki należy podniesienie komfortu zwierząt, jak również poprawa warunków zoohigienicznych. Powstałe środowisko zasadowe działa ograniczająco na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, co przekłada się na większą zdrowotność gruczołu mlekowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!