- To kolejna granica w zakresie skupu i przerobu mleka, którą przekraczamy. Jeszcze kilka lat temu nikt nie śmiał przypuszczać, że tak wielki potencjał produkcyjny tkwi w gospodarstwach naszych producentów mleka. W 2016 roku z jednego gospodarstwa skupowaliśmy średnio 149 000 litrów mleka rocznie, w tym roku jest to 174 000 litrów, mówi Kazimierz Czernewski, dyrektor Wydziału Skupu SM Mlekpol.

W połowie grudnia 2017 r. spółdzielnia przekroczyła rekordową ilość 1 miliarda 700 milionów litrów mleka skupionego i przerobionego w ciągu 12 miesięcy. Bieżący rok zamknie skupem ponad 1 miliard 770 milionów litrów. Co ważne ta imponująca ilość pochodzi wyłącznie z własnej bazy skupowej, czyli od ponad 10 tysięcy dostawców będących członkami spółdzielni.

- Wyprodukowanie i przetworzenie tak imponującej ilości mleka wymaga ogromnej wiedzy zarówno od producentów mleka jak i pracowników spółdzielni. Nie można zapomnieć także o roli zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych zarówno w gospodarstwach jak i zakładach produkcyjnych – dodaje Kazimierz Czernewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!