Warto jednak zaznaczyć, że wysoka była zeszłoroczna baza doniesienia - w okresie od stycznia do maja 2014 r. bardzo wysoki był eksport artykułów mlecznych podobnie jak ich ceny. Jedną z przyczyn spadku było ograniczenie handlu z Rosją. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszych pięciu miesiącach minionego roku wartość eksportu artykułów mleczarskich na ten rynek osiągnęła 67,2 mln euro.

Przyczyną głębokich spadków były również niższe ceny wszystkich głównych produktów mlecznych. Mimo zwiększenia wolumenu eksportu artykułów mlecznych ogółem o 11 proc., w analizowanym okresie ich wartość spadła o nieco ponad 20 proc. Dotyczyło to głównie mleka i śmietany a także masła oraz innych tłuszczów otrzymywanych z mleka.

Na tle ogólnego spadku eksportu lepiej wygląda handel z krajami UE-28. W analizowanym okresie jego wartość zmniejszyła się o 8,6 proc. do 466 mln euro. Jeśli chodzi o Niemcy, główny partner handlowy Polski w UE, spadek był jeszcze mniejszy i wyniósł 6,0 proc.  Warto jednak zaznaczyć, że wolumenowo sprzedaż zagraniczna artykułów mlecznych do krajów Unii wzrosła o 14,4 proc. do 383 tys. t.

 

  

Podobał się artykuł? Podziel się!