Jak podaje brytyjska organizacja AHDB Dairy (Agriculture and Horticulture Development Board), globalna produkcja mleka w 5 kluczowych regionach eksportujących biały surowiec (UE 28, USA, Nowa Zelandia, Australia i Argentyna) w listopadzie 2015 roku uległa spadkowi.

W listopadzie 2015 r. roczna produkcja mleka w wymienionych regionach spadła 0,4 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku., oraz o 0,3 proc. w porównaniu do września 2015 r.

Listopad był pierwszym miesiącem od ponad 2 lat, kiedy produkcja mleka, porównując miesiąc do miesiąca, spadła we wszystkich 5 regionach, w tym w Unii Europejskiej. Jednakże spadek zarejestrowany w UE był w dużej mierze spowodowany wyjątkowo wysoką produkcją w październiku, a nie słabą produkcją w listopadzie.

Dostępne dane o produkcji za grudzień z Nowej Zelandii, wskazują na niewielki wzrost w porównaniu do listopada, natomiast produkcja w USA uległa dalszemu obniżeniu. Dane z pozostałych regionów nie są jeszcze znane.

Na produkcję w kolejnych miesiącach będą miały wpływ czynniki sezonowe, jak również kierunek zmian cen skupu mleka, który obecnie jest niekorzystny dla producentów białego surowca.

Podobał się artykuł? Podziel się!