Podobnie jak w poprzednim miesiącu, tym razem również korekty w większości dotyczyły stawek wypłacanych za byki. Wprowadzane przez zakłady obniżki najczęściej nie przekraczały 0,20 zł/kg.

Aktualnie przeciętna cena za buhaja w klasie R wynosi ok. 12,60 zł/kg. Za klasę O zakłady zaś płacą średnio 12,10 zł/kg. Za buhaje skupowane w wadze żywej podmioty oferują średnio 6,90 zł/kg.

W przypadku jałówek za klasę R zakłady płacą średnio ok. 12,50 zł/kg. Za sztuki mieszczące się w klasie O można otrzymać najczęściej ok. 11,80 zł/kg. Jałówki skupowane w wadze żywej wyceniane są średnio na 6,10 zł/kg.

Najtańsze tradycyjnie są krowy. W wycenie poubojowej można obecnie uzyskać stawkę na przeciętnym poziomie 10,80 zł/kg. W przypadku sztuk skupowanych na wagę żywą stawki oscylują w granicach 4,90 zł/kg (ceny netto).

Kierownicy niektórych zakładów skupowych zauważają spadek podaży bydła na rynek, wynikający najprawdopodobniej z kumulacji wiosennych prac polowych. Jest więc szansa, że utrzymujący się deficyt bydła wpłynie na wzrost stawek wypłacanych rolnikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!