PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sporne umowy z mleczarniami – zobacz komentarze z branży

Sporne umowy z mleczarniami – zobacz komentarze z branży Umowy producentów z mleczarniami wciąż wywołują wiele emocji, fot.Ł.Ch.

Po sygnałach z rynku o nieprawidłowościach w umowach zawieranych między producentami a mleczarniami, sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli baraży mleczarskiej.UOKiK opracował raport z postępowania wyjaśniającego dotyczącego rynku mleka w aspekcie obowiązującej ustawy o przewadze kontraktowej. W dokumencie Urząd przestawił zastrzeżenia i rekomendacje dotyczące konstruowania umów na dostawy mleka.

W raporcie UOKiK zwrócił szczególną uwagę na kwestie dotyczące:

- klauzuli wyłączności,
- czasu trwania umowy oraz postanowień regulujących możliwości jej rozwiązania,
- jakości mleka oraz wymogów sanitarno weterynaryjnych,
- badań surowca,
- sposobu ustalania ceny,
- okresów rozliczeniowych i terminów płatności,
- odbioru mleka i ponoszonych z tego tytułu kosztów,
- siły wyższej.

O komentarz sytuacji poprosiliśmy prezesa zarządu Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej, Wiesława Żebrowskiego. Jego zdaniem UOKiK zmusza do podania ceny mleka za zapłacone mleko, czego tego nie jest w stanie nikt przewidzieć, bo ceny niejednokrotnie zmieniają się z dnia na dzień.

- Dziś cenę mleka dyktuje rynek światowy i prezesi mleczarni w Polsce nie mają na nią wpływu. Jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od rynku zewnętrznego, bo eksportujemy aż 40 proc. wyprodukowanego mleka. W naszej spółdzielni strukturę cennika opracowuje rada nadzorcza, a zarząd płaci rolnikom na podstawie ustalonych parametrów cenotwórczych oraz swoich możliwości i aktualnej sytuacji rynkowej. UOKiK uważa, że rolnikowi nie można potrącać ceny za skupione mleko, ale nie rozumie specyfiki skupu i przetwórstwa mleka. Rolnik jest rozliczany na podstawie średniej geometrycznej z uzyskanych wyników jakościowych, więc jednorazowy spadek parametrów nie dyskwalifikuje dostaw surowca. Natomiast jeśli dana partia mleka nie spełnia wymogów nie można za nią zapłacić jednakowej ceny, ponieważ nie da się uzyskać z takiego mleka normalnej ilości przetworów mlecznych – uważa prezes CSM.

- Według UOKiK cena mleka dla każdego producenta powinna być jednakowa, z czym nie można się zgodzić, ponieważ występują duże różnice w kosztach transportu mleka. Każdy kilometr transportu kosztuje ok. 3 zł, więc przy odbiorze 100 litrów koszt kilometra na jeden litr wychodzi 3 gr., a jeśli odbieramy jednorazowo 1000 l, koszt ten spada do 0,3 gr., stąd różnice w cenach – dodaje prezes spółdzielni.

Zdaniem Żebrowskiego nadmierne ingerowanie w zawierane umowy mogą obrócić się wręcz przeciwko rolnikowi, bo zakłady będą szukały procedur i rozwiązań, aby obronić się przed takimi sytuacjami.

O wypowiedź z drugiej strony poprosiliśmy Mirosława Borowskiego, wiceprezesa KRIR, a jednocześnie producenta mleka.

- Najbardziej niekorzystne dla rolników są powiązania z prywatnymi podmiotami skupowymi, gdzie nie ma ani gwarancji ceny, czy kalkulacji tworzących cenę, a o stawkach głównie decyduje aktualna sytuacja rynkowa. Często jest też wykorzystywany fakt, że producent mleka nie ma alternatywy, aby zmienić podmiot i musi produkować za taką cenę, jaką zaoferuje mu odbiorca. Natomiast inaczej się to rozlicza w przypadku spółdzielczości. Działa to na zasadzie wypracowania niewielkiego zysku i wypłacie tej dywidendy, aby nie odprowadzać dużych podatków – uważa Borowski.

Zdaniem Mirosława Borowskiego kwestią sporną są również powiązania z mleczarniami i możliwości wypowiadania umów. W jego ocenie jest to z jednej strony pewnego rodzaju zabezpieczenie dla spółdzielni. W sytuacji gdyby podmiot prywatny chciał przejąć dostawców i okres wypowiedzenia był zbyt krótki, mogło by to zachwiać nawet największą spółdzielnią. Producent uważa też, że można mieć pretensje do rad nadzorczych, że uchwalają niekorzystne rozwiązania w przypadku udziałów, które rolnicy zgromadzili. W sytuacji gdy rolnik przechodzi na emeryturę okres 10 lat zwrotu udziałów, może okazać się na tyle długi, że nie zdąży on w ogóle skorzystać z tego kapitału.

- Jeśli chodzi o klauzule wyłączności to można powiedzieć, że ta sprawa ma dwa końce. Kiedy potrzeba surowca, mleczarnie nigdy nie przywiązują wagi do tego ile kto produkuje i chcą kupić wszystko. Gorzej jest natomiast, gdy przychodzi bessa i mleczarnie nie są do końca zainteresowane nadmiernym skupem. Próbuje się wówczas wprowadzać ograniczenia w postaci kwotowania, co jest dla producenta zdecydowanie krzywdzące – mówi Borowski.

Z kolei kwestie sporne dotyczące jakości mleka, rzutującej bezpośrednio na cenę mleka, zdaniem Borowskiego mogłyby zostać rozwiązane, gdyby powstały niezależne laboratoria. W obecnej sytuacji, gdy funkcjonują laboratoria przyzakładowe, napływają często sygnały o manipulacjach parametrów surowca, których nie sposób inaczej zweryfikować.

UOKiK informuje również, że publikacja raportu nie wyklucza kolejnych postępowań wyjaśniających, w przypadku napływania z rynku sygnałów o występowaniu praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową.

A jak u was wyglądają kwestie umów z mleczarniami? Podziel się swoimi spostrzeżeniami na forum.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • Tomek 2018-06-15 23:47:29
  A byly Prezez OSM Ostrow Wlkp. dostał tylko zawiasy :-(
  ale rosyjsci szachisci graja na wielu fortepianach i rewanz jak to w grze, tez przychodzi odwolanie to nie wszystko :-(
 • Producent 2018-05-31 22:02:03
  Walic tych producentow mleka delikatnie cena spadnie i juz szukaja pomocy wszędzie bo taka krzywda sie dzieje a kazdy sie rozwija swinie sa tanie od dawna i jakos nikt nic z tym nie robi niech tez odczuja niskie ceny tak jak producenci trzody
  • Edek 2018-06-01 07:22:12
   Niech więcej za dzierżawę płacą. Przez nich ten mniejszy nie ma szans powiększyć gospodarstwa. A teraz płacz bo cena mleka spadła. Dobrze wam tak. Co stary już nie zdążą z emerytura i przy widłach? Miejcie honor i dajcie mu odpocząć nieudacznicy.
  • Maly 2018-06-01 07:48:12
   Haha chcialo by sie nie robic i pieniazki miec? Tak dobrze to jeszcze nie ma.
 • ala 2018-05-31 13:34:39
  odstawiamy mleko do osm ostrow wlkp co dzieje sie w tej mleczarni to tragedia skladajac wymowienie mleczarnia odciaga nam 15gr od kadego litra w czasie wymowienia nie obowiazuja nas zadne podwyzki jestesmy straszeni sadami umowy sa tak skonstruowane ze rolnik nie ma zadnych praw rada prezesow zmienia jak rekawiczki zniczego sie nie rozliczaja obecna cena mleka przy 12tysiacach litrow miesecznie mamy cene 1.09gr brutto gdzie mamy szukac pomocy
  • Rolnik 2018-05-31 14:49:42
   Oni wiedza na co moga sobie pozwolic. Jedyne wyjscie zebrac sie w kilku i postraszyc pozwem zbiorowym
  • Tomek 2018-06-15 23:42:55
   POdobno prezes chodzi po wolnosci gzie jest dobra zmiana PIS do rooty
 • Luzak 2018-05-31 13:12:10
  A niech tyrają z rodzicami zwieszonymi do ziemi od rana do zmroku przy bimnach. Ważne że dobrze płacą za dzierżawę 3200 a ostatnio u nas w Wlkp. Nawet dwóch się bili do 4000 doszło. I sobie piszcie że jestem taki a taki mam to w czterech literach. Ważne że kasa leci a Krowiarza niech tyra jak taki mądry i zaradny.
  • xy 2018-05-31 14:09:40
   @Luzak, czy dopuszczasz myśl, że masz problem psychiczny ? To są nawroty myślowe w zespole urojeniowo prześladowczym , niekiedy z przejawami maniakalno depresyjnymi . By pomóc bratu - przestudiowałem ; od podstaw czyli od nauczenia się treści pojęć - psychologię kliniczną i podstawy psychiatrii. Nie odniosłem jednak sukcesu , po kilku latach udanego leczenia - mój brat popełnił smobójstwo . Okazało się , że pod wpływem sąsiadów - leki wyrzucał lub chował , często wkładał je do ust , ale potem je wypluwał. Sąsiedzi przekonywali go, że on jest normalny, a ja faszeruję go lekami by zabrać mu majątek.
   • Luzak 2018-05-31 14:34:19
    @xy te problemy psychiczne mają Ci co ścigają się w podbijaniu dzierżaw. O mnie się nie martw to jest czysta matematyka o której Ty czy inni nie mają pojęcia. Ja dostaje na czysto 3200 bez żadnych kosztów za ha. A że jest tego trochę to i ładna sumka się robi. Martw się lepiej o tych co przebijają się do upadłego o pole rodzice muszą za nich jeszcze robić co mają po 80 lat. Tutaj dopiero jest pole do popisu dla takiego psychiatry jak Ty. O mnie się nie martw raczej o Krowiarza żeby płacił i dalej nie wychodził z tego transu w którym jest i dalej tak płacił:-) coś jeszcze? Tak myślałem bu ha ha ha ha
   • Rolasek 2018-05-31 14:42:22
    Dobrze że Ci co podbijają dzierżawy do granic możliwości i opłacalności a potem płaczą że trzeba do tego nie raz dołożyć są tacy zdrowi na umyśle i nie są zapisani do psychiatry. Ty widać masz duży problem bo mścisz się na innych za śmierć brata. Ale to miej pretensje do sąsiadów czy siedzisz jak pi.... I brak Ci odwagi a w internecie łatwiej się wyżyć przy swojej bezradności? Byłeś już z tym u psychiatry?
   • Do xy 2018-05-31 15:44:32
    Rozumiem Twój ból ale to nie ten portal aby się wypłakać. I co przejąłem majątek brata?
 • ks 2018-05-31 12:58:40
  Jak producent mleka chce mieć niedzielę, to niech zmieni profil produkcji. A co do cen, to mleczarnia nie musi z góry podawać ceny za litr mleka, tylko przedstawić szczegółowy cennik, według którego ta cena (na podstawie parametrów i jakości) będzie wyliczona.
  Jeśli chodzi o okres wypowiedzenia Umowy - Brak akceptacji ceny powinien oznaczać koniec współpracy. Producent, który zbyt często będzie zmieniał podmiot skupujący z czasem sam wypadnie z branży.
  • Ekspert 2018-05-31 13:36:34
   Wiedzial co powiedzial, ale niewiele wiedzial.
 • _johny 2018-05-31 09:27:37
  A jestvw tym jakaś różnica czy z niedzieli czy tez ze wtorku?
  • Hodowca 2018-05-31 11:09:46
   Jest taka ze pomocnik ma dzien wolny i nie ma gdzie rak wlozyc.by zadbac o higiene udoju.
  • lewar 2018-05-31 11:59:35
   A samemu niełaska
   • Hodowca 2018-05-31 13:34:58
    Czytac sie naucz
 • Hodowca 2018-05-31 08:56:48
  U nas jak maja za duzo mleka to kilka prob zrobia z niedzieli i mleko za pol darmo.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.86.28
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!