PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sposób na tanią oborę

Sposób na tanią oborę Gdy porusza się temat nowych obór dla bydła mlecznego, nikogo nie dziwią koszty rzędu 15-20 tys. zł w przeliczeniu na jedno legowisko

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 25-11-2017 07:49

Tagi:

Postawienie obory dla krów mlecznych to nierzadko inwestycja obciążająca budżet gospodarstwa na długie lata. Jednak jak pokazują przykłady, są sposoby, aby zminimalizować koszty budowy tego typu obiektu.Gdy porusza się temat nowych obór dla bydła mlecznego, nikogo nie dziwią koszty rzędu 15-20 tys. zł w przeliczeniu na jedno legowisko. Zdarzają się wartości o wiele wyższe. W związku z tym wielu rolników wstrzymuje się przed powiększaniem stada z obawy o nierentowność inwestycji przy zmiennej sytuacji na rynku mleka. Jednak przykłady, również z naszego kraju, pokazują, że budowa obory dla krów mlecznych nie musi wiązać się z zaciąganiem kredytu na wiele lat.

Zobacz wideo z wizyty w gospodarstwie

Jednym z takich obiektów jest obora w gospodarstwie Kazimierza Ksionka. Rolnik zdecydował się na budowę obory dla krów mlecznych w dość nietypowy jak na nasz kraj sposób. Jest to bowiem lekki budynek w formie wiaty, który na pierwszy rzut oka nie przypomina obory. Jednak utrzymywane w nim zwierzęta czują się bardzo dobrze, o czym świadczy średnia wydajność ponad 10 300 kg mleka na laktację oraz wysoki poziom zdrowotności. Dodatkowo obsługa zwierząt polegająca na usuwaniu obornika, zadawaniu paszy i udoju jest lżejsza i szybsza niż w starej oborze uwięziowej.

CZY KROWY NIE MARZNĄ?

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się podczas oględzin budynku, to: "Czy krowom podczas mrozów nie jest zimno?". Jak zapewnia właściciel, krowy nie tylko nie "narzekają" na niskie temperatury, ale wręcz czują się znakomicie w półotwartym budynku. Nie stanowią dla nich problemu nawet mrozy poniżej -20oC. Oczywiście, zimą budynek jest dostosowywany do trudniejszych warunków - boczne ściany zasłaniane są folią. O tym, że krowy czują się znakomicie w opisywanym obiekcie, świadczą wyniki produkcyjne oraz wysoki poziom zdrowotności.

- Średnia wydajność naszych krów przekracza 10 300 kg na rok. Średnia liczba komórek somatycznych utrzymuje się w granicach 60-100 tys. W miesiącach zimowych średnia dobowa wydajność przekracza 30 kg od każdej dojonej krowy. Średnie zużycie nasienia do inseminacji to 1,2-1,5 słomki na skuteczne krycie - wylicza rolnik.

Zimny wychów bydła nie jest nowością w gospodarstwie Kazimierza Ksionka. Krowy utrzymywane są w półotwartej oborze od 3 lat, a jałówki oraz cielęta "hartują" się już od ponad 7 lat. Jak podkreśla hodowca, nigdy nie zdarzył się jeszcze upadek z powodu niskiej temperatury.

NISKIE KOSZTY

Pomysł na postawienie tak nietypowego obiektu wziął się z chęci powiększania stada i ułatwienia sobie codziennych obowiązków przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów do minimum. Sam projekt obory został zainspirowany informacjami z internetu. Paweł Ksionek, syn właścicieli gospodarstwa, który z zawodu jest architektem, wzorował się na rozwiązaniach, które są coraz powszechniej stosowane m.in. w USA.

Jak dowiedzieliśmy się, koszt obory w przeliczeniu na jedno legowisko wyniósł 3 tys. zł. Jest to cena nieuwzględniająca robocizny, ponieważ właściciel pracował przy stawianiu obiektu wraz z trzema synami. Nie wliczono również kosztów drewna, ponieważ pochodziło z własnego lasu. Uwzględniono natomiast koszty wykopów, wygrodzeń legowisk, powiększania płyty obornikowej, wylewki na korytarz gnojowy, materiałów na dach. Do kosztów wliczono również zakup używanej dojarki przewodowej oraz poidła niezamarzającego.

CODZIENNE UŻYTKOWANIE

Obornik z korytarza gnojowego usuwany jest za pomocą Ursusa c-330 z ładowaczem czołowym. Odchody przymarzają jedynie przy silnych mrozach. Pasze objętościowe zadawane są wycinakiem bezpośrednio na korytarz paszowy (mlecznice żywione są w systemie tradycyjnym). Jak zapewnia rolnik, pasza nie zamarza, pod warunkiem, że nie jest zepsuta. Udój odbywa się w starej oborze na wydzielonych legowiskach uwięziowych, które spełniają funkcję jednorzędowej hali udojowej. Podczas udoju zadawana jest pasza treściwa, z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania poszczególnych samic.

CHARAKTERYSTYKA BUDYNKU

Obiekt, w którym utrzymywane są mlecznice, zbudowany jest z powtarzalnych jednospadowych modułów pokrytych blachą trapezową. Pojedynczy moduł wsparty jest na 4 słupach drewnianych o przekroju 14 na 14 cm. Dwa wyższe (2,7 m wys.) i dwa niższe słupy (2,1 m wys.) rozmieszczono co 3,6 m, pozwalając na wygospodarowanie 3 standardowych legowisk. Moduły ustawione są wzdłuż wybetonowanego korytarza gnojowego po obydwu jego stronach. Słupy zakotwione są do korytarza gnojowego i do stóp fundamentowych, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na beton. Na łączeniu modułów standardowe przegrody legowiskowe zastąpione są deskowaniem, które usztywnia konstrukcję, jednocześnie chroniąc krowy przed ewentualnym przeciągiem.

Pokrycie dachowe przeciwległych modułów nie łączy się, tworząc niezakryty otwór kalenicowy o szerokości 1,2 m w długiej osi korytarza gnojowego. Ściany boczne o wysokości 2,1 m w zimę zasłonięte są na całej swojej wysokości folią zbrojoną, od wiosny do późnej jesieni folia pozostaje zrolowana, dając niczym niezakłócony przepływ świeżego powietrza przez strefę legowiskową bez potrzeby stosowania wentylatorów. Boksy legowiskowe nie są utwardzone, utworzone są z mieszaniny gliny i piasku, na którą regularnie dościela się słomę (co 5-10 dni). Tymczasowy korytarz paszowy wykonany jest z takich samych modułów jak część legowiskowa, gdyż plan rozbudowy zakłada zmianę jego przeznaczenia na legowiska.

- Koncepcja obiektu zakłada obudowanie legowisk dla krów w maksymalnie oszczędny i prosty sposób, zapewniając im cień, suchą ściółkę i wygodne legowiska oraz schronienie przed wiatrem. W połączeniu z nieograniczoną możliwością poruszania się i dostępem do świeżej paszy i wody sprawia to, iż udało się w takich "spartańskich" warunkach podnieść wydajność z 7500 kg na ponad 10 300 kg na rok, przy wyraźnej poprawie zdrowotności wymion. Wąski układ budynku w połączeniu z naturalną wentylacją pozwala na znaczne ograniczenie jego wysokości bez obawy o zbytnie nagrzewanie się powietrza wewnątrz - mówi Paweł Ksionek.

PODSUMOWANIE

Przykład gospodarstwa Kazimierza Ksionka poskazuje, że nieszablonowe podejście do inwestycji może się opłacać. Jesteśmy pod dużym wrażeniem odwagi, ponieważ zdecydowanie się na system, który jak dotąd stosowany jest w znikomym odsetku polskich gospodarstw, pokazuje otwartość na innowacje. Ważny jest również aspekt finansowy, a dokładniej osiąganie bardzo wysokich wyników produkcyjnych, przy kosztach kilkukrotnie niższych niż ma to zazwyczaj miejsce.

 

Artykuł ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • baca56 2017-11-27 19:27:31
  @Stan
  Z tym pojeniem ciepłą wodą to jest tak, że jeśli krowa pojona jest raz dziennie to wypija na raz kilkadziesiąt litrów - i wtedy musi to być woda ciepła. Jednak jeśli mają ciągły dostęp do wody, to piją wiele razy po kilka litrów i nie ma problemu z zimną. Ja mam na zewnątrz wodopoje przelewowe, nie zamarzają do końca w zimie, zresztą krowy pyskiem potrafią przebić lód 1-2 cm i się napić. Tylko muszą mieć do tej wody łatwy dostęp non-stop.
 • bolek 2017-11-27 17:04:55
  Kolesie z kliki POPSLu powiedzieli by ci : "co wolno unii to nie tobie smro,dzie.
  My mamy robić i żyć jak nam każą, a nie tak jak oni .
  Chronić drzewka, zwierzaczki,ptaszki i morda w kubeł, bo nie dostaniesz ojro, które sam wpłaciłeś do łunii!.
 • Realista 2017-11-27 09:12:51
  _@bolek
  Pracuję w UE i powiem tak,w oborach na zachodzie jest taki syf ,że u nas takiego nie zobaczyczysz.
 • Robert 2017-11-27 08:51:50
  NO WŁAŚNIE TU JEST RZĄDY ROBIA ROLNIKÓW BAŁWANÓW OBY WIĘCEJ BYLE JAKA OBORA ZŁE KARMIENIE, CHORE BYDŁO ,BRUDNE ITD.OBY DUŻO WYBUDUJ OBORE NA ILE CIĘ STAĆ KROWY NIECH MAJĄ CIEPŁO KOMFORT produkuj zdrową żywność ciesz się z tego co robisz jedz małą łyżką a stale .TO DUŻE MLECZARNIE KONCERNY WYMUSZAJĄ OBY ONI DUŻE DOCHODY MIAŁY OBROTY A TY GŁUPI RUB PRZEZ SIŁE KREDYTY BIESZ
 • bolek 2017-11-26 21:58:52
  Pan prezes czyta książki o zwierzaczkach i już zadbał o pieski. Na łańcuch -nie wolno, kojec ma mieć zaje,isty, buda z wygódkami, a kotkom należy łowić dwie myszki dziennie.
  Teraz weżmie się za was i zacniecie spełnieć normy EU!!!!. Obora ocieplona z klimą =15 niezależnie od pory roku, bieżąca woda, maty do spania, telewizja z muzą dipolo do oglądania. żarełko, sucho, ciepło. A co, krowa, to pies, żeby na dworzu spała?. O P_DĄ, psu też nie wolno!!!.
  Skończy się wam zimny wychów, jak się prezes za was weżmie!.
 • Stan. 2017-11-26 20:55:05
  @baca56, edukacyjnie - majstersztyk . Potwierdzam; przypadkiem kupiłem 25 jałówek i ulokowałem je w garażach (bez przegród). Z tym, że poiłem je ciepłą wodą, podobnie krowy utrzymywane pod wiata (pisaliśmy - niektórzy internauci) już o tym , przed dwoma miesiącami ?
 • baca56 2017-11-26 14:39:59
  @jasiu
  Moje zachodzą do wiat żeby zobaczyć czy nie ma tam czegoś do żarcia. Pojedzą, i wychodzą na noc w krzaki, byle było w miarę sucho. Faktycznie, we wiatach nocują gdy pi*dzi, deszcz ze śniegiem itp.
  Tak jak napisałeś - ma być sucho i bez przeciągów. I w miarę pościelone. Do tego żarcie - muszą mieć objętościowe do woli. Ale na tym lista potrzeb się kończy. Prawda, że na mrozie więcej paszy przerabiają na ciepło - ale za to odpłacają lepszym zdrowiem, odpornością.
  Przy intensywnym tuczu młodzieży to może minus - ale przy utrzymaniu krów plus.
  Lepsze mniejsze urodzeniowo cielę - ale zdrowe, odporne, od "zaradnej" matki, zahartowane niż tłusty, wychuchany "maminsynek" który co rusz wymaga pomocy - przy porodzie, przy ssaniu, biegunki, infekcje itd.
  Oczywiście, warto mieć dobry przepęd z poskromem do zabiegów, możliwość zamknięcia
  w izolatce na kilka dni przy problemach z cielakiem itp. - ale co do zasady krowom wystarczy od biedy dostatek paszy i trochę krzaków do osłony przed wiatrem przez całą zimę. Więc wiaty Pawła czy moje są naprawdę doskonałym rozwiązaniem.
  A jak Ci zimno - walnij sobie setkę przed obrządkiem :)
 • putin 2017-11-26 14:04:19
  Panie Pawle inicjatywa i koncepcja bardzo dobra i na pewno jeszcze kilka ulepszeń będzie ewoluować na plus , baca też dobrze gada .
 • marcin00 2017-11-26 12:12:41
  @jasiu gdybyś przeczytał artukuł ze zrozumieniem wiedział byś, że uduj odbywa się w starej oborze do której dołączony jest ten obiekt. Jeśli chodzi o zabiegi weterynaryjne i inseminacja, to wiele tych czynności można wykonać w tym miejscu,lub w udojni jeśli inne krowy utrudniają. Legowiska są ścielone słomą jak w każdej oborze, więc krowy są czyste i suche. Co do ,,pokrzywionej" osoby która przy tym interesie chodzi, to tak się składa, że między innymi ja tym się zajmuje, to są to pokrzywienia spowodowane ręcznym rozdawaniem paszy i ścieleniem. Gdy jest zimno po prostu trzeba się cieplej ubrać, zamiast wydawać fortunę na ciepły budynek
 • jasiu 2017-11-26 11:53:52
  Wiadome jest że bydło ciepła nie potrzebuje zima , ale wypadało by zeby było sucho żeby się połozyć i bez przeciągów . Jak w tym szałasie karmić doić poić cielic inseminować leczyć itd ?????? to bydło tez żeby się ogrzać więcej musi zjeść i ten co przy nim chodzi tez się pokrzywi od tej foli Wiadomo że bydło sierścią porośnie [ taką że nawet w mrozy jak nie wieje to do tej budy nawet nie wlezie ] Pewnie napisane nie wszystko i doi w jednym garażu w drugim cieli w trzecim leczy , a do tej budy wleza jak piżdzi
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!