Obory wolnostanowiskowe stanowią większość nowych budynków dla bydła mlecznego. Ten system utrzymania zwierząt sprzyja dobrostanowi w znacznie większym stopniu niż utrzymanie uwięziowe. Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku i wypracowaniu rutyny codziennych zajęć system wolnostanowiskowy charakteryzuje się również mniejszymi nakładami pracy w przeliczeniu na jedną sztukę.

W wolnostanowiskowym systemie utrzymania bydło ma swobodę ruchu. Krowy zwykle mają dostęp do dwóch stref, korytarza spacerowo-gnojowego oraz części legowiskowej. Korytarze mogą mieć posadzkę szczelinową bądź litą. Z kolei legowiska mogą być boksowe: ścielone lub wyłożone materacami bądź może to być głęboko ścielona strefa wspólna dla całej grupy krów. W oborach wolnostanowiskowych w naszym kraju spotyka się wszystkie możliwe konfiguracje tych systemów, a ich dobór przekłada się na zakres codziennych obowiązków przy sprzątaniu odchodów.

PODŁOGA LITA

W przypadku litych posadzek stosowane są dwa systemy usuwania odchodów: zgarniak typu delta oraz ładowarka bądź ciągnik z ładowaczem czołowym/spychem.

Zgarniaki typu delta zbudowane są z listwy zgarniającej współpracującej z napędami łańcuchowymi bądź linowymi. Zgarniak pracuje automatycznie, przesuwając w zaprogramowanym czasie odchody w kierunku szpary w posadzce (odchody wpadają do zbiornika pod posadzką) bądź na płytę obornikową.

Zgarniaki o napędzie łańcuchowym zyskały złą sławę jeszcze za czasów systemów stosowanych w oborach uwięziowych. Łańcuch może się wyciągać, ale za to jest łatwiejszy w naprawie oraz mniej podatny na korozję niż lina. Systemy te mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników - trudno określić jednoznacznie, który napęd jest lepszy. Na eksploatację tych systemów ma oczywiście wpływ sposób zaprojektowania miejsc spocznikowych, w których zgarniaki mogą poprzemarzać podczas niskich temperatur.

Rolnicy chcący zaoszczędzić na montowaniu zgarniaczy decydują się na stosowanie ładowarek oraz ciągników z przednimi ładowaczami do usuwania odchodów. Jest to dobry sposób na wykorzystanie maszyn, które i tak posiadają w gospodarstwie. Zaletą stosowania takiego rozwiązania jest również możliwość załadunku odchodów na przyczepę i przewiezienie ich na bardziej odległą płytę.

PODŁOGA SZCZELINOWA