Aby dowiedzieć się więcej na temat wpływu stresu cieplnego na cielęta, które zostały poczęte latem, naukowcy z Uniwersytetu stanowego w Colorado oraz Uniwersytetu na Florydzie zbadali dane z ponad 150 stad mlecznych na Florydzie, gdzie występują gorące lata.

Uczeni stwierdzili, że produkcja mleka była większa, przy jednocześnie wyższej zawartości tłuszczu i białka w mleku, w przypadku krów urodzonych z zacieleń zimowych w porównaniu ze zwierzętami urodzonymi z zacieleń letnich.

Wyniki badań wykazały, że krowy urodzone z zacieleń zimowych, przewyższały długowiecznością, lepszą reprodukcją i większą produkcją mleka krowy pochodzące z zacieleń letnich. Odsetek przetrwania do drugiego wycielenia u tych sztuk był również o 1,15 do 1,21 razy większy.

Mimo że w poprzednich badaniach stwierdzono wpływ stresu termicznego w późnej ciąży, wyniki tego badania sugerują, że stres cieplny w chwili poczęcia może na stałe zaprogramować genetykę dorosłego zwierzęcia przez wpływanie na procesy epigenetyczne we wczesnym zarodku.

Podobał się artykuł? Podziel się!