Warsztaty prowadzili specjaliści z działu Farm Management Support (FMS), który zajmuje się doradztwem i pomocą dla hodowców: przed, w trakcie i po zainstalowaniu urządzeń. Podczas czterech spotkań warsztatowych fachowcy z działu FMS w ciekawy sposób zaprezentowali jak funkcjonują i w jaki sposób są zarządzane gospodarstwa w których pracują roboty udojowe. Wsparcie udzielane przez dział FMS ułatwia zarówno zwierzętom jaki i hodowcom przejście na zrobotyzowany dój.

Oprócz części teoretycznej, uczestnicy warsztatów mieli okazję własnoręcznie przetestować niektóre rozwiązania. Na spotkaniu pojawiła się możliwość zapoznania się z systemem zarządzania stadem T4C InHerd, którego działanie i funkcje można było poznać korzystając ze smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację. Dzięki temu systemowi możliwy jest dostęp do informacji, wprowadzanie danych, czy zarządzanie robotem udojowym bez potrzeby siedzenia przy komputerze.

Dużym zainteresowaniem na spotkaniu cieszyła się również interaktywna gra komputerowa – Lely FMS „Zarządca Stadem”, która pozwalała zapoznać się z dniem pracy w gospodarstwie z robotem udojowym. Odpowiadając na właściwe pytania gracz miał możliwość poprzez poprawę dobrostanu zwierząt zwiększać produkcję mleka w swoim stadzie.

Po zakończeniu części warsztatowej odbył się panel producentów, na którym miała miejsce prezentacja dwóch gospodarstw w których pracują roboty udojowe. Hodowcy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z przejściem na zrobotyzowany dój i jego późniejszym funkcjonowaniem.

Zaprezentowane na panelu producentów gospodarstwa to: Ferma Krów Niechłód, należąca do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Spółka z o.o. (spółka ANR) oraz Hendripol Sp. z o.o. którego właścicielem jest Arend Jan Hendriks.

Podobał się artykuł? Podziel się!