PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Suchy chleb dla krowy

Suchy chleb dla krowy Chleb paszowy może zastępować śrutę zbożową w dawce pokarmowej dla bydła. Fot. pixabay.com

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 06-02-2016 11:06

Tagi:

Chcąc ciąć koszty w produkcji zwierzęcej, powinniśmy zatroszczyć się o jak najtańsze źródła paszy. Jednym ze sposobów jest skarmianie produktów ubocznych z przemysłu rolno-spożywczego, takich jak chleb paszowy.



Chcąc prowadzić produkcję w jak najbardziej ekonomiczny sposób, musimy zatroszczyć się o ograniczanie kosztów. Zwykle największe związane są z żywieniem zwierząt i właśnie tu mamy duże pole do popisu. W przypadku bydła możemy skarmiać różnego rodzaju pasze będące produktami ubocznymi przemysłu rolno-spożywczego. Może to być np. chleb paszowy, który jest pieczywem pochodzącym ze zwrotów.

Chleb paszowy charakteryzuje się różną wartością pokarmową, ze względu na różne rodzaje pieczywa jakie są jego składową. Wypieki pełnoziarniste, będą miały wartość zbliżoną do śruty z pszenicy bądź żyta, natomiast białe pieczywo będzie zawierało mniej włókna oraz więcej skrobi.

Skarmiając chleb paszowy, musimy zwracać uwagę na ewentualną pleśń. Niedopuszczalne są również takie dodatki jak np. wędliny, które mogą pochodzić z kanapek.

Pasza niemal za darmo

Chleb paszowy jest niemal darmowym źródłem pokarmu dla krów. „Niemal” ponieważ należy doliczyć zwykle niskie koszty zakupu, transport oraz energię potrzebną na zmielenie tej paszy. To właśnie mielenie może przysporzyć wiele problemów. W jednym z gospodarstw,w którym skarmiają chleb paszowy dowiedzieliśmy się , że na rynku nie ma dostępnych urządzeń do takich zastosowań. Należy bazować na młynkach zbudowanych do innych celów, zaadaptowanych do mielenia chleba. Stosowane w gospodarstwie urządzenie jest wstanie zmielić 100 kg chleba w ok. 10 min.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • wnuk rolnika 2016-02-08 17:24:36
  Moi dziadkowie nie karmili bydła chlebem. Za to widziałem w roli pasze rozmaite chwasty, obierki, warzywa czy owoce. Oczywiści hodowane bydło nie było rasy Holsztyńsko Fryzyjskiej i mleczność nie była gigantyczna.
 • Chłopek Roztropek 2016-02-08 10:19:59
  Chlebem?? To są wyroby chlebopodobne, nafaszerowane różną chemią! Jak chcecie zatruć sobie zwierzęta to proszę bardzo.
 • tobedeja 2016-02-07 22:22:15
  Niby dlaczego takie zdziwienie? Dziadkowie już karmili suchym chlebem to i my możemy ;) Dawniej niejednokrotnie sam skarmiałem, krowy (i nie tylko) jedzą bardzo chętnie, skutków ubocznych nie zauważyłem.
  Obecnie podobno znacznym problemem jest zakup i skarmianie tego chleba "legalnie" - problemy z IW.
 • ja 2016-02-07 19:55:07
  O suchym chlebie dla konia słyszałem, ale dla krowy? W sumie, skoro krowy mogą być karmione mięsem krów i innych zwierząt oraz mocznikiem, to może i chleb przejdzie?
 • joker238 2016-02-07 14:19:37
  mozna dawac chleb na swiezo bez suszenia jak tak stosue polecam
 • Marcin 2016-02-06 19:46:33
  Cieżko przechowywać większe ilości problemy z mykotoksynami
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!