Dla ośrodka w Szepietowie była to już druga impreza tej rangi, albowiem historia tej wystawy zaczyna się od tego miejsca. W roku 2005, z inicjatywy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) właśnie tu zorganizowano I Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych.

Dla zobiektywizowania wyceny prezentowanych zwierząt sędzią głównym był Jaume Serrabassa, reprezentujący Konfederację Hiszpańskich Związków Bydła Holsztyńskiego (CONAFE) w Madrycie, a jednocześnie hodowca i właściciel liczącego 130 sztuk krów dojnych stada bydła holsztyńskiego w Katalonii. Skład komisji uzupełniali polscy sędziowie Iwona Pazio i Marek Solarek z PFHBiPM.

Na wystawie prezentowano bydło ras mlecznych dla których prowadzone są księgi hodowlane. Wystawiane zwierzęta musiały urodzić się w kraju i pochodzić ze stad objętych oceną wartości użytkowej. Wszystkie które przyjechały do Szepietowa zostały wcześniej wytypowane na wystawę przez PFHBiPM.

Łącznie publiczność zobaczyła 174 sztuki jałowic i krów dojnych, 4 ras: polskiej holsztyno–fryzyjskiej odmiany czrno–białej i czerwono–białej, jersey, simentalskiej i polskiej czerwonej. Pochodziły one od 73 wystawców wśród których były zarówno firmy jak i rolnicy indywidualni.

Tytuł super czempiona wśród wszystkich krów na wystawie zdobyła Marka 9 ur. 20.02.2006 po buhaju Ourasi. Ojciec matki Cousteau. Wydajność: 15 554 kg mleka. Jest to krowa rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej. W swojej grupie wiekowej – krowy w III i dalszej laktacji zdobyła w Szepietowie tytuł czempiona. W uzasadnieniu hiszpański sędzia tak ocenił Markę 9: perfekcyjna kompozycja cech. Krowa bardzo szlachetna w typie mlecznym. Bardzo dobra budowa i ustawienie nóg. Lekki, swobodny ruch. Płaskie, szeroko rozstawione żebra. Pod względem budowy klatki piersiowej, najlepsze zwierzę na wystawie. Właścicielem tej doskonałej krowy jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o.

Tytuł super czempiona jałowic przyznany został Rogali 16 ur. 20.08.2008. Jej ojcem jest Milk Star. Ojciec matki to Sheffild. W wygłoszonej opinii końcowej Jaume Serrabassa stwierdził: jałowica o niezwykle harmonijnej budowie ciała. Reprezentuje typowe cechy bydła mlecznego. Świetna budowa nóg i ich ustawienie, co szczególnie było widoczne w ruchu zwierzęcia. Właściciel nagrodzonej jałowicy jest również Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!