Od maja ceny mleka ciągle rosną i w ten sposób w ciągu pięciu miesięcy przyrosły o 8,37 centymów/kg. Kumulując wzrosty i spadk,i w rezultacie całego roku daje to wzrost o 6,9 centymów/kg. Tegoroczne ceny wrześniowe są dużo wyższe od ubiegłorocznych, przewyższając je o 5,36 centymów/kg.

Wymienione ceny są kalkulowane jako średnia płacona przez 17 największych przedsiębiorstw mleczarskich UE. Cena odnosi się do mleka o zawartości 4,2 proc. tłuszczu, 3,4 proc. białka, mniej niż 25 tys. bakterii, mniej niż 250 tys. komórek somatycznych i rocznych dostaw 500 tys. kg.

W USA po rekordowych cenach osiągniętych w lipcu br. Nastąpił spadek cen w dwóch kolejnych miesiącach. W wrześniu ceny spadły o 0,22 centymy/kg w porównaniu do sierpnia i 4,6 centymów/kg w porównaniu do lipca.

W Nowej Zelandii, po spadku zapoczątkowanym w sierpniu z redukcją do 2 centymów/kg , cena ponownie spadła o 0,8 centymów/kg we wrześniu. W tym miesiącu średnie notowania osiągnęły wartość 25,13 €/100 kg., czyli wyższa o 5,8 centymów/kg niż we wrześniu 2006 r.

Źródło: Agrodigital

Podobał się artykuł? Podziel się!