Typów świetlików umieszczonych w kalenicach obór dla krów mlecznych jest wiele. Świetliki te mogą być jedno lub dwu spadowe, półokrągłe, itd. Pomimo różnej budowy spełniać mają one swoje podstawowe funkcje – czyli przede wszystkim wentylacja obory, a także dodatkowe źródło oświetlenia obory w ciągu dnia.

Świetliki kalenicowe sprawdziły się w wielu oborach stąd tak duże zainteresowanie nimi wśród hodowców budujących nowe lub modernizujących nieco starsze obiekty inwentarskie. Zalecenia co do montażu odpowiedniego świetlika w kalenicy obór mówią o jego szerokości wynoszącej ok. 10 proc. szerokości budynku, czyli w oborze szerokości 30 metrów, świetlik powinien mieć szerokość 3 metrów. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie, jednak istnieje możliwość instalacji nieco tańszego rozwiązania, które również się sprawdza – świetlik kominowy.

Świetlik kominowy ma nieco inną budowę – dla niektórych przerażającą, ponieważ jest on stale otwarty w centralnej części. Jak wyjaśnia jednak hodowca z Lubelszczyzny obora jest tak zaprojektowana, że woda z opadów nie dostaje się praktycznie do wnętrza budynku. Jedynie podczas silnych opadów niewielka ilość wilgoci jest widoczna na środku stołu paszowego – umieszczonego w centrum obory. Nie jest to jednak ilość, która może niepokoić.

Cyrkulacja powietrza w nowych oborach może być tak zaprojektowana, że otworem w świetliku kominowym ciąg powietrz będzie tak duży, że uniemożliwia to wlot wody opadowej. Również w okresie niskich temperatur otwarta szczelina w kalenicy nie stanowi problemu z wychłodzeniem budynku.

- Nawet podczas mrozu sięgającego poniżej -20 stopni Celsjusza w oborze temperatura nie spadła poniżej zera. Praktycznie cały czas zimą jesteśmy w stanie utrzymać temperaturę w okolicach 8 stopni wewnątrz obory – z wyłączeniem przejścia do hali udojowej, które jest na ten okres odgrodzone, a hala jest ogrzewana.

Podobał się artykuł? Podziel się!