Zgłoszone przypadki choroby pochodzą z Chin, Angoli i RPA. Ostatni raport z 11 maja br., jaki Chiny przedstawiły Światowej Organizacji Zdrowia, mówił o siedmiu zdiagnozowanych przypadkach w stadzie liczącym 50 sztuk bydła w prowincji Ghizou. Dwie z zarażonych sztuk padły a pozostałe zostały ubite i zutylizowane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Źródło choroby w Chinach nie jest nadal znane, wiadomo jedynie, że jest to serotyp typu O. Państwo Środka nie realizuje obecnie programu szczepień, opierając się jedynie na uboju chorych sztuk i kontroli ruchu zwierząt.

Raport pochodzący z Angoli wskazywał na opanowanie chorobą stada 34. sztuk bydła, które znajdowało się w pobliżu granicy Namibii i rzeki Cubango. Poddanych ubojowi zostało 12 sztuk bydła, a narażonych na zakażenie w tym rejonie aż 3600 sztuk. Raport informuje również, że ponad 3500 zwierząt zostało w tej okolicy zaszczepionych przeciwko pryszczycy.

W Republice Południowej Afryki cztery przypadki choroby odnotowano w wiosce w prowincji Limpopo. Wybuch nastąpił poza strefą uznaną za wolną od choroby. Jako środek kontroli państwowe służby weterynaryjne wprowadziły program szczepień - podaje The Dairy Site.

Podobał się artykuł? Podziel się!