Obora Państwa Kubiaków jest wyposażona w 2 roboty udojowe DeLaval VMS model 2008, które obsługują docelowo 140 krów dojnych.

W oborze zastosowano także szereg bramek selekcyjnych i kierunkowych, których zadaniem jest kierowanie ruchem krów tak, aby dój był dokonywany w odpowiednich odstępach, stosownie do wydajności i fazy laktacji.

Uruchomienie doju nastąpiło w dniu 11 lipca 2008 roku. Niezwykle ważną rolę w tym czasie odegrał duński doradca Trols Bertelsen, który spędził w gospodarstwie ponad dwa tygodnie, służąc pomocnymi poradami w nowej sytuacji. Uruchomienie systemu było poprzedzone przyzwyczajaniem krów do poruszania się w nowej oborze, podczas gdy dój odbywał się jeszcze przez kilkanaście dni w hali udojowej. Było to konieczne, ponieważ krowy były utrzymywane w zupełnie innym systemie.

Radykalnej zmianie uległa też organizacja żywienia, która w systemie Feed First odgrywa istotna rolę.

Odbiorcą mleka z gospodarstwa jest Mleczarnia RODR z Rypina.

Rozwiązania technologiczne zastosowane w robocie VMS pozwalają na szybkie, sprawne, a jednocześnie delikatne dojenie krów – informuje DeLaval. VMS wyposażony jest w wielofunkcyjne ramię o napędzie hydraulicznym. Rozwiązanie to jest niezawodne i niezwykle elastyczne – twierdzi DeLaval - dzięki możliwości zakładania aparatu na strzyki ustawione pod kątem 45 stopni, pozwala na dojenie krów o nietypowej budowie. Hydrauliczne ramię robota ma mniejsze wymagania serwisowe niż rozwiązania pneumatyczne.

VMS ma również system oceny położenia strzyka, wyposażony w kamerę optyczną połączoną z podwójnym laserem, pozwala szybko i dokładnie zlokalizować strzyk, aby sprawnie i niezawodnie założyć aparat.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!