Według posłów wprowadzenie obowiązku stosowania elektronicznej identyfikacji bydła w całej UE uderzyłoby w szczególności w małe gospodarstwa, które musiałyby przeprowadzić kosztowne dla nich zmiany. Chcą jednak, aby wprowadzenie obowiązku stosowania tej identyfikacji pozostało w gestii krajów członkowskich.  Europarlamentarzyści dodali, że obowiązkowy system elektronicznej identyfikacji bydła powinien dotyczyć całej UE, jeśli Komisja Europejska w ocenie sporządzonej w ciągu 5 lat, uzna to za konieczne.

Według Komisji Europejskiej wprowadzenie systemu EID w całej Unii Europejskiej pozwoliłoby na zmniejszenie biurokracji, jak również na szybszą i dokładniejszą kontrolę w porównaniu z tradycyjnymi metodami znakowania.

Posłowie podkreślali jednak, że z powodu wadliwej technologii i innych praktycznych trudności,  często niemożliwe jest aby osiągnąć 100-procentową dokładność, a błędy systemu nie mogą powodować, że na rolników nakładane będą kary pieniężne.

Posłowie do PE poparli z kolei plany Komisji co do zniesienia obecnego systemu dobrowolnego etykietowania wołowiny, w którym na etykiecie podawane są również inne informacje, poza obowiązkowo umieszczanym pochodzeniem.  W etykietowaniu wołowiny mają obowiązywać zaktualizowane zasady oznakowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!