PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Szkolenie dla korektorów w ramach projektu „CGen korekcja”

Szkolenie dla korektorów w ramach projektu „CGen korekcja” Jednym z elementów szkolenia były zajęcia manualne, fot.M.Uciński

Autor: farmer.pl/ Katarzyna Rzewuska

Dodano: 09-06-2017 08:45

Tagi:

Centrum Genetyczne Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przy współpracy z Katedrą Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowało szkolenie dla korektorów racic.Celem szkolenia było przygotowanie uczestników projektu „CGen korekcja” do wprowadzania danych o zdrowotności racic za pomocą aplikacji internetowej. Kluczową kwestię stanowiło ujednolicenie stosowanego przez korektorów nazewnictwa schorzeń.

W projekcie przyjęto rekomendowany standard międzynarodowy zamieszczony w „ICAR Atlas Zdrowia Racic” (Atlas). Z tego względu o poprowadzenie części teoretycznej poproszono jednego ze współautorów tej publikacji – profesora Johanna Koflera (Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu).

Podczas wykładów prowadzący skupił się na rozpoznawaniu jednostek chorobowych i objawach opisanych w Atlasie, jednak poruszana tematyka znacznie wykraczała poza ten zakres. Dużo uwagi poświęcono anatomii racic, przyczynom rozwoju zmian chorobowych, a także cięciom terapeutycznym i stosowanym metodom leczenia.

Podczas warsztatów prowadzonych w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej oraz w oborze należącej do PPHU Niwapol Sp. z o.o. uczestnicy mieli okazję zapoznać się z technikami wykorzystywanymi przez J. Koflera, a także poddać jego ocenie własną pracę.

Szkoleniowiec wypowiedział się bardzo pozytywnie o manualnych umiejętnościach uczestników, którzy wykonywali korekcję podczas szkolenia. Podkreślał jednak konieczność ciągłego doskonalenia umiejętności i aktualizowania wiedzy korektorów. Jest to istotne zwłaszcza w projektach mających na celu doskonalenie genetyczne zwierząt, gdyż gromadzone dane muszą wyróżniać się wiarygodnością i spójnością.

Teraz najważniejsze jest rozpoczęcie rejestrowania danych przez przeszkolonych uczestników projektu. Na tym etapie kluczowa jest współpraca z hodowcami, którzy wyrażając chęć przyłączenia się do projektu umożliwiają korektorom korzystanie z aplikacji „CGen korekcja”.

- Ważne, że został zrobiony pierwszy krok w opracowaniu systemu zbierania informacji o zdrowotności racic w polskich stadach. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie selekcji zwierząt w kierunku uzyskania krów mniej podanych na choroby racic. W stadach zdarzają się krowy, u których po wyleczeniu permanentnie występują nawroty chorób racic. Nie można wykluczyć, że przypadłość ta jest uwarunkowana genetycznie i takie zwierzęta powinny być usuwane ze stada. Zatem metodami hodowlanymi można poprawić zdrowotność racic u krów, co ma jednak sens tylko wtedy, kiedy zachowane są warunki szeroko rozumianego dobrostanu. Ponadto, my jako korektorzy, musimy wiedzieć, że wykonujemy naszą pracę poprawnie i pomagamy zwierzętom - uważa Przemysław Cieślak z woj. dolnośląskiego, który od 5. lat świadczy usługi korekcji racic.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!