Jednym z urządzeń pomagających w wykrywaniu rui u krów, jest znacznik rui znany również pod nazwą szukarka bądź chin-ball. Jest to narzędzie przypominające wyglądem metalową miskę zamocowaną na solidnym kantarze. W dnie urządzenia znajduje się kulka, która obracając się maluje powierzchnię, z którą się styka, farbą znajdującą się w zasobniku. Całość działa analogicznie do standardowego długopisu, tyle tylko że dużo większego. 

Znacznik zakłada się na głowę specjalnie przygotowanego buhaja - szukarka, który został poddany zabiegowi wazektomii. Tak przystosowany samiec zachowuje popęd seksualny, jednak nie może zapłodnić krowy. Chin-ball może być również zakładany androgenizowanym krowom, którym to podaje się zastrzyki z męskimi hormonami. Takie samice wykazują samcze odruchy i ze zwiększoną intensywnością obskakują krowy w rui. 

Obskakując samicę będącą w rui zwierzę-próbnik znaczy jej grzbiet farbą. Jak podaje polski dystrybutor urządzenia, firma BentleyFarm, bardzo ważne jest, aby używać jedynie rekomendowanych typów płynów, które zachowują właściwości klejące długo po wystawieniu na działanie powietrza i mogą być łatwo usunięte ze zwierzęcej skóry poprzez przemycie detergentem oraz nie są toksyczne. Farba używana do znaczenia jest dostępna w kolorze magneta, niebieskim, żółtym i zielonym. Koszt znacznika to ok. 1 tys. zł., natomiast 1 l farby kosztuje ok. 180 zł. 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!