System utrzymania oraz sposób usuwania odchodów mają duży wpływ na uciążliwość pracy związanej z codzienną obsługą zwierząt. W przypadku obór uwięziowych wyróżniamy kilka podstawowych systemów usuwania obornika. Różnią się pracochłonnością, formą uzyskiwanych odchodów, ilością zużywanej ściółki oraz potrzebą stosowania dodatkowych urządzeń.

Uwięziowe utrzymanie bydła jest coraz rzadziej stosowane. Jednak w mniejszych stadach system ten jest ekonomicznie uzasadniony. W dużych stadach wykorzystuje się natomiast stare obory uwięziowe m.in. do utrzymywania jałowic, krów zasuszonych bądź opasów. Wybór systemu usuwania obornika z tego typu obór jest więc tematem wciąż aktualnym.

PRZENOŚNIKI ZGARNIAKOWE

W oborach uwięziowych z legowiskami na płytkiej ściółce, z pojedynczym korytarzem paszowym pośrodku budynku oraz dwoma kanałami gnojowymi od strony ścian obiektu bardzo popularne są przenośniki zgarniakowe. Klasyczny zestaw przenośnika zgarniakowego o ruchu ciągłym bazuje na cięgnie łańcuchowym

zaopatrzonym w zgarniacze wykonane z kątowników, które wprawiane jest w ruch za pomocą koła zębatego napędzanego silnikiem elektrycznym.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wyposażenie obory w pojedynczy, tworzący zamknięty obieg przenośnik zgarniakowy o ruchu ciągłym, przystosowany do pracy zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pochyłej. Inną, rzadziej spotykaną wersją jest przenośnik w wersji składającej się z dwóch oddzielnych przenośników: poziomego i pochyłego. W obu rozwiązaniach obornik jest ruchem ciągłym przesuwany w kanale gnojowym na zewnątrz budynku. Poza oborą usytuowana jest wyrzutnia, czyli skośna rampa, na którą wciągany jest nawóz. Następnie obornik spada na płytę obornikową bądź przyczepę, którą nawóz będzie przewieziony w inne miejsce.

Należy pamiętać, że oprócz łańcucha systemy tego typu zbudowane są również z kół wiodących, rolek nawrotnych oraz narożnikowych, zespołu napędowego, pochyłej wyrzutni oraz skrobaka czyszczącego. Niestety, tak duża liczba elementów powoduje, że okresowe wymiany mogą być kosztowne. Sam łańcuch wyposażony w zgarniaki kosztuje ok. 90 zł za m.b. Natomiast rolka narożnikowa to wydatek rzędu 800-900 zł. Żywotność łańcucha w tego typu konstrukcjach to 5-10 lat w zależności od materiału, z jakiego został wykonany oraz intensywności eksploatacji. Niewymienianie zużytych podzespołów powoduje, że łańcuch spada podczas pracy, co znacznie utrudnia, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia korzystanie z systemu.

ZGARNIAK ZWROTNO-POSUWISTY